Kaante vahele said viimased pildid Kaarma kihelkonnast

SUUR TÖÖ: Anne Trei on suhteliselt lühikese aja jooksul lasknud trükki mitmeid kogumikke Saaremaa kihelkondadest ja neid on tulemas veelgi. IRINA MÄGI

Hiljaaegu ilmus Anne Trei koostatud raamatu “Pildikesi Kaarma kihelkonnast III”, mis on selles sarjas järjekorras juba viies. Saarte Hääl uuris, kuidas autor ise viimase kogumikuga rahul on, ja ka seda, mis paneb teda nii suurt tööd ette võtma.

Raamatu koostaja Anne Trei ütles, et üldjoontes on ta oma teosega rahul. Ta lisas, et alati jääb mõni huvitav või oluline infokild leidmata, kuid see on paratamatu. “Tean, et kusagil on alati mõni tagasihoidlik inimene, kelle lauasahtlisse kirjutatu jääbki sinna lebama, ometi võib selles olla tulevastele põlvkondadele midagi väga tähtsat, kuid paraku omanik pelgab trükisõna ja avalikkust,” selgitas Trei. Samas luges ta ette pika rea nimesid. Need inimesed rääkisid talle Kaarma kihelkonna spordist, muusikast, kultuurist, kohalikust elust, minevikust, piimandusest jne.

Palju abilisi

Siiski on autoril jäänud kripeldama, et palju väärtuslikku minevikuteavet ja mälestusväärset on hävinud. “Vanad hooned on lammutatud, renoveeritud või uued asemele ehitatud, mittevajalikud koltunud paberid tulesöödaks antud,” nentis ta. Samuti märkis Anne Trei, et materjali otsimise käigus käis tema silme eest läbi väga huvitavaid pilte, kuid inimesi, kes pildil olijate kohta midagi rääkida oskaks, tihtipeale ei olnud. Seetõttu paneb Trei inimestele südamele, et nad pildile ikka taha kirjutaksid, mis ajal pilt tehtud ja keda pildil näha võib.

Kihelkondade sarja raamatuid kokku pannes kasutab Anne Trei paljude inimeste abi. Ühed on allikad, teised teavad, kust võimalikke allikaid leida. “Olen kogu elu Kuressaares elanud, töötanud hariduspõllul ja turismis ning seetõttu tunnen paljusid tegusaid inimesi,” selgitas Trei. Kogutud materjali töötab ta läbi aga üksinda, kuna selles osas ta kedagi teist usaldada ei tihka. “Materjal on tohutu ja kusagile tuleb seada enda jaoks piir, millest kaugemale ei saa minna, sest siis algab juba täpne uurimistöö, mille jätan teiste jaoks,” lisas ta.

Pildid minevikust

Anne Trei on oma raamatutesse kogunud hulgaliselt pilte, andmeid ja lugusid. Tema kogemuse järgi võib öelda, et sellise töö jaoks ei ole kunagi liiga vara. “Kord helistas mulle üks vanahärra ja uuris, millal ometi see raamat valmis saab, tahaks seda kangesti näha,” meenutas Trei. Vanahärra oli haige ja tema valmis teost kahjuks näha ei jõudnudki. Küll aga saavad tema lugusid ja arvamusi nautida lugejad.

“Pildikeste raamatute kaudu tahan anda lugejatele pilte minevikust mitte ainult fotode kaudu, vaid just elupilte,” selgitas Anne Trei. Ta toonitas, et tema eesmärk ei ole ajaloo jäädvustamine, kuigi ka sellest ei saa üle ega ümber. Ise nimetab ta oma teoseid kodu-uurimuslikeks raamatuteks, kuhu ta püüab lisada ka isikupäraseid fotosid.

“Mind innustab oma töö nägemine trükituna kunstnik Ain Varese kujundatud kaante vahel ja teadmine, et midagi minu tööst jääb kestma,” selgitas Trei. Jõudu annab Treile ka see, kui inimesed tema ideega õhinal kaasa tulevad ja näiteks vanu pilte või päevikuid üles otsima asuvad. “Aastad lähevad ju linnutiivul, võib-olla varsti ei ole enam jaksu sellise asjaga tegelda,” tõdes ta. Siiski on Treil veel plaanis lood nii mõnestki kihelkonnast kaante vahele saada ja küllalt palju materjali on tal juba ka kogutud. Oma töö eest on Anne Trei saanud palju tänusõnu. Eks seegi innustab, tõdes ta.

Lisaks kihelkondadest raamatute koostamisele on Anne Treil veel üks idee, mis tema sõnul kindlasti elluviimist vajaks. “Mõte on ühendada kirjutavad saarlased ühise raamatukoja ümber. Kunstnikud tegutsevad ju koos, miks siis ka mitte kirjarahvas,” leidis Trei.


Pildikesi kihelkondadest

Varem on samas sarjas ilmunud “Pildikesi Karja kihelkonnast” (2011), “Pildikesi Püha kihelkonnast” (2012), “Pildikesi Kaarma kihelkonnast I” (2013) ja “Pildikesi Kaarma kihelkonnast II” (2014). Tuleval aastal on oodata “Pildikesi Valjala kihelkonnast”.

Hiljuti ilmunud “Pildikesi Kaarma kihelkonnast III” sisaldab lisaks muule hulgaliselt materjali Kaarma kihelkonna kultuuri, usuelu, mõisate ja transpordi kohta. Samuti on Anne Trei raamatusse lisanud tegudeinimeste eluloolisi fakte.

Raamatu soetamiseks tuleks ühendust võtta Anne Trei endaga.

Print Friendly, PDF & Email