Markkus soovis ise omale breketeid

NATUKE VEEL: Mõne kuu pärast peaks see naeratus olema veel kenam. IRINA MÄGI

NATUKE VEEL: Mõne kuu pärast peaks see naeratus olema veel kenam.
IRINA MÄGI

Valjala põhikooli üheksandas klassis õppiv 16-aastane Markkus Nuut on breketeid kandnud pisut üle aasta. “Kolm kuud veel ja siis võetakse ehk ära,” arvab ta.

Markkuse sõnul oli breketite paigaldamine tema oma soov. “Üks hammas kasvas valesti ja see nägi väga imelik välja,” põhjendab ta. “Ka alumistel hammastel olid väikesed probleemid. Õde ütles, et võiksin lasta breketid panna, et siis saab ilusama naeratuse.”

Noormehe sõnul oli vanematel pikalt mõtlemist, kas lasta pojale breketid panna või mitte.

Markkus kannab tavalisi metallbreketeid. “Mingit viltuvaatamist, et näe, suu rauda täis, pole olnud,” kinnitab ta. Tõsi, nii laialt naeratama nagu enne breketite kandmist Markkus ei kipu.

Breketite suhu panemine tema sõnul valus ei olnud. “Järgmisel päeval tuli küll üsna suur valu ja kestis mitu päeva, aga siis läks üle,” tõdeb ta. “Kui hambaarsti juures breketeid pingutamas käin, lööb hammastesse jälle valu sisse. See on üsna tüütu, aga elan üle, valuvaigisteid ma võtnud ei ole.”

Markkus ütleb, et breketeid kandes tuleb tal oma hammaste eest rohkem hoolt kanda kui varem. “Kuna toit läheb breketite vahele, peab pärast iga söögikorda kasutama hambaorki ja hambaid pesema,” räägib ta. Selleks on tal spetsiaalne hambahari.

Kõva konsistentsiga toitu Markkus praegu süüa ei tohi. “Mingeid lutsukomme närida ei ole soovitatav ja nätsu mäluda ka mitte,” märgib ta.

Markkuse breketiravi eest maksavad tema vanemad. “Ühele mu klassivennale pandi alumistele hammastele vist tasuta breketid, nende eest maksis haigekassa,” lausub Markkus. “Mina maksan 20 eurot kuus.”

Noormehe sõnul on tema hambumus aastaga muutunud palju paremaks. Markkus loodab, et kui ta mõne kuu pärast breketitest vabaneb, on tal tõepoolest ilus naeratus.


Ravi hind sadades eurodes

Breketravi ei ole odav. Kuressaare hambapolikliiniku ortodondi sõnul maksavad breketid koos paigaldusega ühele hambakaarele 355–700 eurot.

Doktor Merle Kõrgesaare sõnul sõltub breketite hind materjalist (kas nende valmistamisel on kasutatud metalli või keraamikat) ja arsti soovitatud süsteemist – kas breketid on klassikalised või iseligeeruvad. Viimaste puhul ei kasutata breketi ja kaare ühendamiseks kummist ligatuuri – nii on hõõrdejõud breketi ja kaare vahel väiksem ning see peaks kiirendama ka ortodontilist ravi.

Keraamilised breketid on metallbreketitest vähem silmatorkavad. “Keraamilised breketid sobivad kindlasti ka lastele, vastunäidustusi selleks ei ole,” kinnitab dr Kõrgesaar. “Küll aga on märgatav hinnavahe – umbes180 eurot ühe hambakaare kohta rohkem.”

Välisel vaatlusel nähtamatuid ehk hammaste tagumistele pindadele kinnituvaid breketeid Kuressaare hambapolikliinikus ei paigaldata.

Tavaliste breketitega käiakse arstivisiidil iga nelja-viie nädala järel, iseligeeruvate breketitega kaheksanädalase intervalliga.

“Siis arst kontrollib breketite tööd, vahetab kaari ja ligatuure, lisab vajadusel vedrusid ja kumme,” loetleb dr Kõrgesaar. “Sellest sõltuvalt kujuneb visiidi maksumuseks 17–46 eurot.” Breketravi eest saab tasuda ka järelmaksuga, kui kasutada laenu taotlemiseks MediCredit OÜ teenust.

Haigekassa hüvitab ortodontilise ravi, sealhulgas breketravi, alla 19-aastastele lastele järgmiste diagnooside puhul: peetunud hammas, hambaalge puudumine frondis või kaks naaberhammast külgedel, ülemiste ja alumiste hammaste distants 9 mm, alalõua eesasetus, huule-suulaelõhe.

“Ülejäänud diagnooside korral tuleb patsiendil endal ortodontilise ravi eest maksta,” tõdeb Kõrgesaar. Tohtri hinnangul on näidustust breketraviks tüdrukutel ja poistel võrdselt. “Tüdrukuid on breketikandjate hulgas aga kindlasti rohkem,” märgib ortodont. “Üldiselt vanemad soovivad oma lastele ilusat hambarida. See annab lapsele juurde enesekindlust, aitab elus paremini läbi lüüa.”

Print Friendly, PDF & Email