Ilusa naeratuse nimel

KULUB AEGA: Doktor Merle Kõrgesaare sõnul on keskmine breketite kandmise aeg 1–2,5 aastat.  TAMBET ALLIK

KULUB AEGA: Doktor Merle Kõrgesaare sõnul on keskmine breketite kandmise aeg 1–2,5 aastat.
TAMBET ALLIK

Vahel ei piisa ilusa naeratuse jaoks sellest, kui hoolikalt hambaid pesta ja regulaarselt hambaarsti juures käia. Kui hambarida puseriti, tasuks selle sirgeks saamiseks ehk appi võtta breketid.

Kuressaares elava Jaana jaoks on oluline, et tütar Sandral (nimed muudetud – toim) oleks terved ja tugevad hambad. Sellele on rõhku pandud tüdruku titeeast saati. Tänavu 7-aastaseks saanud Sandra peseb oma hambaid korralikult, sööb palju piimatooteid, maiustustest ülemäära lugu ei pea ning suhkruga magustatud jookidele eelistab vett. Nüüdseks on Sandral enamik piimahambaid jäävhammaste vastu vahetunud.

Sandra hammastes pole küll kunagi olnud ühtki auku, aga kui piimahammaste-ajal oli tüdrukul ilus sirge ja ühtlane hambarida, siis jäävhambad kasvasid puseriti.

“Uued hambad hakkasid juba suhu tulema, aga piimahambad olid ikka alles kõvasti kinni,” räägib Jaana. “Nii ei ilmunud jäävhambad piimahammaste asemele, vaid nende taha.”

Sandra on kaks korda käinud hambaarsti juures “jonnakaid” piimahambaid välja tõmbamas, kummalgi korral kaks hammast. Tohter lohutas, et ehk läheb hambarida siiski ise otseks, aga praegu paistab, et seda siiski ei juhtu.

“Kui me klassiga sügisel hambaarsti juures kontrollis käisime, siis ta ütles, et mulle peaks breketid panema,” ütleb Sandra.

Kui varem kinnitas tüdruk, et ta mingil juhul breketeid ei taha, sest need olevat koledad ja nende suhu panemine kindlapeale valus, siis pärast viimast arstivisiiti mõte breketite kandmisest talle enam nii vastumeelt polegi. Ka Sandra vanemad leiavad, et ilusa ühtlase hambarea nimel tasub vaeva näha.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email