SarFas palkab töökaid fassaadisoojustajaid (5)

OBJEKT TUULTE ROOSIS: SarFasi juhid Priit Kessel ja Janek Kütt töötavad ka ise tellingutel. Ranna tänava maja on peaaegu valmis. IRINA MÄGI

OBJEKT TUULTE ROOSIS: SarFasi juhid Priit Kessel ja Janek Kütt töötavad ka ise tellingutel. Ranna tänava maja on peaaegu valmis.
IRINA MÄGI

Märksõna “Saaremaa” alt leiab internetist töökuulutuse, et fassaadiettevõte SarFas otsib oma meeskonda kahte töömeest. Kasuks tuleb fassaadi- või maalritöö kogemus. Sobivuse korral pakutakse aastaringset tööd.

Firma juhatuse liige Priit Kessel tõdes, et juba esimesel päeval, kui töökuulutus üles läks, võttis nendega ühendust kümme kandidaati. “Järgmisel nädalal saab täpsemalt öelda, aga tundub, et mehed on olemas,” sõnas ta. Konkurss siiski kestab.

Ettevõte võtab küll kõigi kandidaatide kontaktid, kuid töömehi nn varumeeste pingil siiski pidada ei saa. “Kui ehitaja tööd otsib, siis ma ei saa eeldada, et ta kolme kuu pärast ikka veel ootel on,” selgitas Kessel. Palganumber oleneb igast mehest endast, sest tegemist on tükitööga.

“Kõige paremad töömehed tulevad tuttavate soovitusel. Samuti on head mehed need, kes on pikemalt välismaal tööl olnud, aga nüüd on pere loonud ja tahavad koju tagasi,” rääkis Kessel oma eelistustest.

Fassaadide soojustamine eeldab spetsiifilisi tööoskusi ning tööriistu ja varustust. Seetõttu püütakse olemasolevaid töömehi palgal hoida aastaringselt. Töö eeldab head füüsilist vormi, sest välistingimustes tuleb tellingutel üles ja alla ronida.

Kõrgusekartuse pärast head töömeest ära ei põlata. “Harjuvad ära ning saab ju ka alati kokku leppida, et ta töötab allpool, alati pole vaja üles minna,” täpsustas Kessel. Liiatigi peale “veetorni” ongi ju Saaremaal vaid kuni viiekordsed majad.

Tellingutel töötavad ka firmaomanikud ise. Priit Kessel alustas fassaaditöödega 18 aastat tagasi Tallinnas, aga töötanud on ta ka Soomes. Selle ajaga on muutunud nii viimistluskrohvid kui ka töövõtted. “Klient on hinnatundlik. Materjalid, mis on levinud Soomes, jõuavad meile võib-olla viie aasta pärast,” märkis Kessel.

Saaremaa suurte ehitusfirmade vahel tegutsev väikefirma tööpuuduse üle ei kurda. Objektid jäävad maakonna piiresse. Üha rohkem küsitakse neilt hinnapakkumisi maal asuvate kortermajade soojustamiseks.

Kuigi SarFasi nime all tegutsetakse viiendat aastat, on kollektiivi põhituumik maju soojustanud juba 15–17 aastat. Oma eeliseks peavad nad seda, et spetsiaalset kontorit nagu suurfirmadel, kus istuvad mitmed inimesed, neil pole.

“Kontoriks on minu koduarvuti,” ütles Kessel. Sellist arvestust, mitu korrusmaja Kuressaares veel soojustamata on, nad pidanud pole. “Võib-olla alla poole on tehtud,” oletas Priit Kessel. Paljudel majadel on soojustatud vaid otsaseinad. Kessel kiidab korteriühistuid, kes tehtud töö eest korrektselt maksavad.

Kolmekordse kortermaja juures Ranna tänav 28 on nad tööd teinud üle kahe kuu. Lisaks soojustati maja sokkel ja valati pandus, mis vee vundamendist eemale juhib. Objektil töötas neli meest.

Korraga püütakse “töös hoida” üks suur maja ja mõni eramu. Kui suveajal tehakse vaid fassaadide soojustamist, siis talvel ka katuseid, sise-, elektri- ja torutöid. “Miinuskraadide korral fassaaditöid teha ei tohi. Need ajad, kus kile all köeti, on möödas,” kinnitas Priit Kessel.

Print Friendly, PDF & Email