JUHTKIRI: Ulme või hea idee

Kinnisvara arendamine on mitmetahuline ettevõtmine. Esiteks peab olema hea idee ja teiseks on vaja kõiksugu lubasid ning kooskõlastusi mitmetelt ametiasutustelt. Seejärel on tarvis investoreid või lihtsamalt öeldes raha. Juhul kui raha ei ole, jääb plaan katki.

Vaevalt aga keegi hakkaks niisama heast peast midagi planeerima, kui ta ei eeldaks, et planeeritav kunagi ka reaalsuseks võiks saada. Nõuab ju planeerimisprotsesski omajagu ressurssi. Muidugi on ka selliseid arendusi, kus kruntidele planeeritakse näiteks eluhooned vms, luuakse taristu ja seejärel pannakse kehtestatud planeeringuga krundid müüki.

Mis on siis ikkagi põhjuseks, et mõned planeeringud reaalsuseks ei saa? Kas ideed on liiga laiahaardelised või võtab planeerimine nii kaua aega, et algne hea mõte jõuab vahepeal devalveeruda? Päris ühest vastust siin ilmselt ei ole. Seega jääb vaid üle ettevõtjatele, kes julgeid eesmärke seavad, edu soovida. Suurte plaanideta ju midagi suurt ei sünni. Ja kui midagi jääbki rajamata, siis ilmselt ei olnud algusest peale tegu lihtsalt piisavalt hea või realistliku ideega.

Print Friendly, PDF & Email