Ossinovski keelab alkoholi happy hour’

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski otsustas oluliselt piirata alkoholireklaami ning saatis kooskõlastusringile eelnõu, mis keelab säärastes reklaamides muu hulgas kasutada helilisi ja visuaalseid kujunduselemente, lubades näidata vaid liikumatut pilti. Lisaks soovib minister keelata happy hour’ toitlustusasutustes.

“Statistika ja uuringute põhjal on teada, et alkoholi tarbimist vähendavad alkoholi kallinemine ning reklaami ja kättesaadavuse piiramine. Erinevaid abinõusid on kasutatud, sealhulgas tõstetud alkoholiaktsiisi, kuid 2009. aastast kuni tänaseni ei ole alkoholitarbimine Eestis sisuliselt langenud,” ütles Ossinovski pressiteate vahendusel.

Vastavalt kavandatud eelnõule ei tohi alkoholireklaamis enam olla helilisi ja visuaalseid kujunduselemente. See tähendab, et televisioonis ja internetis võib näidata vaid ühevärvilist liikumatut pilti ning raadios, teles ja internetis võib reklaamides ette lugeda vaid tooteinfo ja tervisehoiatuse. Muusikalise kujunduse kasutamine lubatud ei ole.

Reklaam võib eelnõu kohaselt sisaldada vaid alkohoolse joogi nime, liiki, tootja nime, kaubamärki, päritolumaad, geograafilist piirkonda, etanoolisisaldust mahuprotsentides, müügipakendi kujutist ning kirjeldada toote selliseid omadusi nagu värvus, aroom ja maitse. Keelatakse ka alkoholi välireklaam.

Eelnõu kohaselt tuleb alkohoolsed joogid paigutada müügikohtades teistest kaupadest eraldi. 1. jaanuarist 2018 on kauplustes alkoholi müümiseks nõutav läbipaistmatute vaheseintega eraldatud ala. Väikestes kauplustes piisab sellest, kui alkohoolseid jooke müüakse letist.

Samuti on minister teinud ettepaneku keelata 1. jaanuarist 2017 alkoholimüük tanklates. Toitlustus­asutustes keelatakse happy hour ehk võimalus pakkuda mingitel tundidel alkoholi “kaks ühe hinnaga” või tavapärasest soodsamalt.

Samuti karmistatakse müüjatele kehtestatud nõuet tuvastada alkohoolsete jookide ostja vanus. Seadusemuudatusega võimaldatakse teha kontrolloste, et selgitada, kuidas täidetakse nõuet mitte müüa alkoholi alaealisele. Samuti muutuvad võimalikuks kontrolltehingud salaalkoholi müügi tuvastamiseks.

Print Friendly, PDF & Email