Eakatele tuleb appi digi-ELVI (2)

TOIMIB KÜLL: Anne Arva ja tema lapselaps Luise Järvelaine aitavad Triin Arval (ekraanil) ELVI-t katsetada. IRINA MÄGI

TOIMIB KÜLL: Anne Arva ja tema lapselaps Luise Järvelaine aitavad Triin Arval (ekraanil) ELVI-t katsetada.
IRINA MÄGI

Kuressaare päevakeskuses katsetati eile eeskätt eakatele mõeldud videohooldusteenuse süsteemi ELVI, mis võimaldab suhelda ning nõu ja abi küsida.

“Tere, kas te kuulete mind,” uuris ELVI koordinaator Triin Arva arvutiekraanilt vastu vaatavailt ema Anne Arvalt ja oma tütrelt Luiselt, kes uut süsteemi katsetada aitasid. Kui selgus, et nad tema häält siiski ei kuule, demonstreeris Arva neile, kuidas kõlar sisse lülitada.

Kui INTERREG-i kolm aastat kestnud projekt VIRTU (Virtual Elderly Care Services on the Baltic Islands ehk “Virtuaalsed eakate hooldusteenused Läänemere saartel”) lõppes 2013. aasta augustis, siis tänavu oktoobris algas selle mantlipärija ELVI testperiood.

Arva sõnul on videohooldusteenus loodud koostöös Elioniga ning nimi ELVI ongi lühend Elionist ja videohooldusest.

Suured ikoonid

“Kuigi neil, kel on Elioni kolmikpakett, on liitumine lihtsam, ei pea tingimata olema Elioni klient – peaasi, et on olemas internetiühendus,” kinnitas Arva. “Osal juhtudel annab arvuti kasutamiseks Kuressaare Hoolekanne, näiteks kui inimese käe koordinatsioon ei ole just kõige parem või on tal raskusi tavaarvuti kasutamisega.”

Arvutiekraanil hakkavad silma suured ikoonid. Ikooni “Abi ja tugi” alt saab vajadusel – nii ööl kui ka päeval – ühendust võtta Kuressaare sotsiaalmajas asuva valvetöötajaga. Samuti on programmi kasutajal võimalus kontakteeruda oma piirkonna sotsiaaltöötaja ja hoolekandekeskusega Kuressaares.

“Telefoniraamatus” on nimekiri ELVI-t kasutavatest inimestest. Omavahel saavad suhelda need, kes parasjagu arvutit kasutavad, ning programm võimaldab korraldada ka grupivestlusi.

“ELVI on midagi palju enamat kui Skype,” leidis Arva. “ELVI toimib küll läbi videokonverentsi, kuid see töötab oluliselt lihtsamalt ning on esimesest hetkest arusaadav ka neile, kes pole elus arvutit kasutanud. Samuti on erinevus see, et ELVI-s on organiseeritud sisu ja automaatne kontaktiloomine toimepiirkonna sotsiaaltöötajaga.”

Hoiab aktiivsena

Vaadata saab kohalikke telesaateid, lugeda ajalehti ja ilmateadet, osaleda rühmategevustes – näiteks üheskoos meisterdada.

Arva sõnul on ELVI kõige olulisem funktsioon hoida eakat nii vaimselt kui füüsiliselt aktiivsena. Selleks pakub Kuressaare Hoolekanne juba täna koostöös Kihelkonna hooldekodu, Eikla raamatukogu ja Leisi keskkooliga tund aega päevas rühmategevusi. Rühmategevustes saab eakas inimene ise aktiivselt osaleda – kaasa lüüa võimlemises või siis mälumängus oma teadmistega hiilata –, samuti saavad eakad vestelda Leisi noortega ja leida lahendusi erinevate IT-seadmetega tekkinud probleemide korral.

Käelist tegevust pakutakse sel korral Kuressaare Hoolekandest. “VIRTU ajal juhendas seda ringi Hiiumaa päevakeskus,” märkis Arva. “Oluline on meeles pidada, et see ei ole televiisor, mida sa lihtsalt tuimalt vaatad, ELVI-s on eakas aktiivne osaleja, kes on ise kogu aeg pildil ja töötab aktiivselt kaasa.”

Lisaks saab vaadata ilmateadet, lugeda nii kohalikke kui ka ülemaailmseid uudiseid.

SA Kuressaare Hoolekanne juhataja Ene Vahteri sõnul aitab videoteenus eakaid aktiveerida.

“Nii on võimalik ka kodus olles saada virtuaalselt osa seltsielust, ennast harida,” rääkis Vahter. “Väga head on tervisesaated ja võimlemine – eakad saavad kodus kaasa võimelda isegi istudes ja pikali olles.”

Triin Arva lisas, et VIRTU võimlemistunnid Kuressaare haigla füsioterapeudi Raili Sepaga aitasid ühel eakal mehel taas kõndima hakata, ilma et ta oleks pidanud kolm korda nädalas Kuressaares käima. “See on näide sellest, kuidas videohooldus aitab kokku hoida transpordikulusid ja sotsiaaltöötaja aega,” tähendas Arva.

Koordinaator avaldas lootust, et nagu VIRTU ajalgi, hakatakse pühapäeviti vahendama jumalateenistusi. “See oli eakate jaoks oluline,” tähendas koordinaator.

Arva andmeil mahub ühte videoruumi 25 inimest. “Kui soovijaid on rohkem, saab videoruumi juurde osta,” kinnitas ta. Eilseks oli võrku ühendatud 13 klienti.

Esialgu Saaremaal

Praegu ühendab võrk vaid Saaremaa kliente. “Põhimõtteliselt saab sellega aga liituda iga soovija,” selgitas Triin Arva. “Eaka jaoks oleks siiski parem, kui tal on kindel piirkond, et ta saaks suhelda oma piirkonna inimestega ja vajadusel ühendust võtta oma sotsiaaltöötajaga.”

Kuressaares elava Anne Arva hinnangul on ELVI eakatele kindlasti suureks abiks, kuna nagu VIRTU-gi võimaldab see sõprade-tuttavatega suhelda. “Maainimestele on see eriti oluline,” märkis Anne. VIRTU puhul hindas Anne Arva eriti mälumänge, võimlemis- ja arstisaateid ning loodab neid näha ka ELVI programmis. “On ju hea, kui arsti nõuande saamiseks ei pea ilmtingimata arsti juurde kohale minema,” tähendas ta.

Koordinaator Triin Arva sõnul on ELVI ärimudel alles väljatöötamisel. Ta lisas, et teenuse käivitamisele kuluvast rahast ja selle allikatest on praegu veel vara rääkida.

1. jaanuarini kestval testperioodil on videoteenuse kasutamine klientidele tasuta, uuest aastast aga tasuline.

Print Friendly, PDF & Email