Turistina palverännakul Iisraelis


mina iisrael
Iisrael on koht, kus võimalus juhusliku kuuli läbi surma saada on uskumatult suur. Kes aga sellise riski ikkagi võtab, ei pettu.

 

Minu kui saarlase jaoks algab reis Pühale maale Kuressaare bussijaamast. Tallinna lennujaama jõuan aegsasti ja ühinen meie seitsmeliikmelise reisiseltskonnaga. Läbime turvakontrolli ja stardime Helsingi poole.

Kell kaheksa õhtul näitab termomeeter Helsingis 14 kraadi sooja. Vaid neli tundi hiljem on Tel Avivi lennujaamas sooja 25 kraadi. Kohe saame tunda Iisraeli ametnike tõsisemat suhtumist saabujatesse. Riiki sisse pääseb tegelikult lihtsalt. Tunduvalt rohkem tuleb selgitusi anda Iisraelist lahkumisel.

Kuigi meil on aegsasti rendifirmast tellitud väikebuss, kulub selle kättesaamiseks pea tund. Kuna algamas on juutide suur püha, soovib öisel ajal masinat laenutada suur hulk inimesi.

Põhjast lõunasse

Meie esimene sihtkoht on hotell Galilea järve ääres. Mägede vahel kulgevad neljarealised maanteed on öösel valgustatud. Teede ääres kasvavad palmid. Hotell asub otse järve kaldal. Pärast hommikusööki peame ruttama kristlusega seotud paikasid vaatama, sest pühade eel suletakse kõik ettevõtted hiljemalt kell kolm pärastlõunal.

Esmalt külastame Mäejutluse mäel olevat Õndsakskiitmiste kirikut. Selle õuel on meil võimalus vabaõhuteenistus läbi viia. Kohapealt saab laenutada armulauariistad, teenib Oleviste kiriku pastor Ülo Niinemägi.

Väljas on päevasel ajal 31 kraadi sooja. Seega kasutatakse iga võimalust varjus olemiseks. Iga vaatamisväärsuse juures on turistidele mõeldud meenetepood ja kohvik. Kohvi joovad vaid “valged”, kohalikud eelistavad värskelt pressitud granaatõunamahla.

Tegu on nii vitamiinirohke joogiga, et esmakordsel maitsmisel ei maksa seda suurte sõõmudega kaanida. Veel tasub meeles pidada, et lõõskavas kõrbekliimas tuleb pea kinni katta ja veepudel peab kogu aeg kaasas olema.

Põhjamaalase jaoks harjumatuna tunduv veejoomine saab sealkandis ruttu harjumuseks. Hotelli fuajees on filtreeritud vee automaadid. Kõrvalepõikena olgu öeldud – grupijuhi soovitusel teisel päeval poest ostetud 12-liitrine kuuspakk saab juba reisi keskel otsa.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email