Lümanda eakad tähistasid eakate päeva

JUTUHOOS: Karala naised Amanda Puss ja Helgi Kasin. ERAKOGU

JUTUHOOS: Karala naised Amanda Puss ja Helgi Kasin.
ERAKOGU

1. oktoobril tähistati rahvusvahelist eakate päeva ja Lümanda kandi eakad kogunesid tähtsa päeva koostähistamiseks Lümanda kultuurimajja.

Rahvusvahelist eakate päeva tähistatakse 1990. aastast ÜRO peaassamblee initsiatiivil ja päeva eesmärk on tõsta teadlikkust küsimustes, mis mõjutavad eakate heaolu, nagu näiteks vananemisega seotud terviseprobleemid ja eakate väärkohtlemine. See on ka päev, tunnustamaks vanemate inimeste panust ühiskonda.

Esialgu välja kuulutatud psühholoog Lia Hanso asemel tuli Lümanda eakatele asjakohast loengut pidama saarlastele tuntud koolitaja-nõustaja Leonora Kraus, kes rääkis perekonna olulisusest ja sellest, kuidas perekond on iga inimese energiajaam. Eakate päeva korraldaja Heleri Jõgi sõnul selgus ürituse toimumise nädala esmaspäeval, et Hanso ei saa tulla ja seega pidi Jõgi asendaja leidma üsnagi kiiresti. Õnneks kõik sujus – Leonora Krausiga saavutati kokkulepe kiiresti ja minu arust kuulas publik ettekandjat hoolega, lisaks esitas nii mõnigi Krausile asjaliku küsimuse.

Vestlesin kohvipausi ja koogi söömise vaheajal Karala naiste Amanda Pussi ja Helgi Kasinaga, kes leidsid, et selline pidu annab eakatele hea võimaluse kodust välja saada ja natuke ka muud õhku hingata.

Pärast piisavalt pikka loengut tuli Lümanda rahva ette Muhu Ätses oma juhendaja Anne Keerdi eestvedamisel, kes lisaks üheksale tantsule ka lauluviisi üles võtsid. Oli näha, et nii mõnelgi publiku seas hakkas ka jalg tatsuma.

Pärast kosutavat rahvatantsu lahutas publiku meelt Küla Karla. Nüüd oli näha, kuidas eakad elama hakkasid – saalist kostis naerukihinat ja itsitusi. Pärast Küla Karla esinemist pandi ka eakad ennast liigutama. Tantsutreener Anu Väli juhendamisel tehti toolitantsu – mugav viis end natuke turgutada ja veri liikuma panna.

Pärastlõuna lõpetas taas nalja nabani pakkuv Küla Karla, kes saadeti saalist välja tugeva aplausiga. Kogu ürituse lõpetuseks lauldi ühiselt üks ilus laul.

Eakate päeva korraldaja ja idee autori, Lääne-Saare valla Lümanda teeninduskeskuse sotsiaaltöö spetsialisti Heleri Jõgi sõnul oli eesmärgiks võetud teha eakatele lihtne ja tore pärastlõuna, kus nad saavad nautida neile mõeldud päeva, tulla kodust välja ja tunda ennast erilisena. Jõgi sõnutsi kujunes päev meeldivaks ja lõbusaks tänu kõikidele osavõtjatele, esinejatele ja loomulikult ka neile, kes abistasid korralduslikul poolel.

Osavõtjaid oli hinnanguliselt 40 ja peale selle veel esinejad, kes samuti eakate päevast osa said.

“Tagasiside oli väga hea, päev meeldis kõigile oma lihtsuse ja lõbususega,” ütles Heleri Jõgi. Ta lisas: “Minu “tassike” sai tänu sellele toredale päevale jälle tükiks ajaks täis, need on selle tööga seotud võlud, kus andmise rõõm on suur.”

Merike Lipu

Print Friendly, PDF & Email