JUHTKIRI: Patendi kaitse alla

Ettevõtlusest maal räägitakse palju. Selleks, et logistiliselt ebasoodsas asukohas asuv firma saaks oma kaupa müüa teistega võrdselt, peab ta kasutama interneti abi. Sellega võivad tema tooted muutuda aga kõigile lihtsasti kopeeritavateks.

Leisi lapikoda ei peljanud oma käsitööna valmivate patjade originaalsuse kaitseks läbida patendiameti kehtestatud kadalippu. Õnneks ei pea infosajandil iga tekstimuudatuse kooskõlastamiseks enam pealinna sõitma. Ka väljaantud tunnistused saadeti tegijale kohale postiga. Kuid järelevalve jääb siiski autori kanda.

Saarlastest käsitöömeistritel tasuks ilmselt julgemalt oma toodete ainulaadsuse kindlustamise peale mõelda. Saab ju laserlõikuri ja tikkimisprogrammiga üsna kiiresti ja hõlpsalt järele teha Saaremaa sümboliks olevaid käsitööesemeid, mille väärtus seisneb just nimelt selles, et need on kohapealsete inimeste kätetöö. Vabrikutööl paraku hinge pole, ent hinda võidakse võltskauba eest küsida originaaliga võrdselt. Ostjate pettumus kandub aga edasi kogu saarele, mitte vaid tootjale.

Print Friendly, PDF & Email