Asva mesindusettevõtja tahab müügivõrku laiendada (1)

MESINE TÖÖ: Tiina Kiikeri sõnul käib meemüümine aastaringselt. TAMBET ALLIK

MESINE TÖÖ: Tiina Kiikeri sõnul käib meemüümine aastaringselt.
TAMBET ALLIK

Juba mõne hea aasta Laimjala vallas tegutsenud mesindusettevõtja Tiina Kiikeri jaoks on just viimane aasta olnud eriti tegus – õnnestumisi on tulnud ühtejärge mitmeid ja kliente jagub.

Ehkki ajakirjanduses on kõneldud Mäe talu mesindustalust kui meekeskusest, Tiina Kiiker ise seda päris nii ei nimeta. Ta selgitab, et pigem on tegemist ikka mesindusettevõtte või mesindustaluga ning mesindusega on toimetatud tegelikult juba kuus aastat.

Viimase aasta jooksul on aga tõesti kõige rohkem juhtunud. “Saime tööle mesilasvahast kärjepõhja valmistamise liini, tegime tunnustamise meekäitlemisele ja oleme oluliselt laiendanud müügivõrku,” loetleb Kiiker suuremaid saavutusi. Välja tuldi ka uue Saaremaa mee pakendiga, mis on tarbijate poolt hästi vastu võetud. Tänu sellele on nad pääsenud oma kaubaga ka mitmesse müügikohta.

Peamiselt tegutsevad nad kolmes valdkonnas: vahast kärjepõhjade tootmine, meetootmine ja mesilasperede tootmine. “Mesilasperede müümine on väga hooajaline, peresid ostetakse kas kevadel või suvel, ülejäänud osa aastast valitseb vaikus,” selgitab Tiina Kiiker. Ka kärjepõhjade tootmine on pigem sesoonne – rohkem on tööd hilissügisel-talvel ja suve esimesel poolel. Mee müümine käib aga aastaringi. “Kõige selle kõrvalt tuleb mesindada ka.“ Teistele mesinikele pakutakse peamiselt kärjepõhjade valmistamise teenust. “Olemas on ka võimalused ja tegevusluba, et võiksime mett pakendada ja meesegusid teha,” räägib Kiiker. Kärjepõhjade vahetamise osas on mesindusettevõtte kliendid nii hobimesinikud kui ka suurtootjad. “Praegu näiteks teeme kärjepõhja Eesti ühele suuremale mesinikule – tema vahakogused on tonnides,” märgib mesindusettevõtja.

Kiikeri sõnul tahavad nad mee ja kärjepõhjade müügivõrku veel laiendada, eelkõige mõnes Tallinna poes. Kärjepõhja tootmisele seab aga piirid see, et mesilasvaha on Eestis defitsiit. Tiina Kiiker ütleb, et Eestis tuleb mesinduses igal aastal juurde uusi tegijaid. Alustajatel endil mesilasvaha pole, et vaha vahetada, kuid kärjepõhja vajavad nad alustamiseks ikkagi.

“Kui vanadel mesinikel seisab mesilasvaha lihtsalt kodus, siis võiksid nad selle ringlusse lasta,” arvab ta. “See võimaldab alustajatel oma ettevõtmist laiendada ja mesilasvaha hind on müüjale ka väga hea.” Iga uue ettevõtte käivitamine võtab Tiina Kiikeri sõnutsi aega ja energiat. Kõik ei lähe alati nii lihtsalt ja kiiresti, kui planeeritud, ning ses osas on mesindus­ettevõte nagu teisedki ettevõtmised. “See töö mulle meeldib ja tulevikku vaatan optimistlikult,” kinnitab ta siiski.

Lisaks Tiinale endale töötab Asval asuvas mesindustalus veel üks tööline, aga seda vastavalt vajadustele. Töötajate osas mesindusettevõtja laiendamisvajadust lähiajal küll ei näe. “Tänapäeva tootmises teevad enamiku tööst ära ikkagi masinad,” põhjendab Tiina Kiiker.


Moodne kärjepõhjaliin

Läinud sügisel kirjutas Saarte Hääl, et Asva külas tööd alustanud Saksa päritolu moodne liin võimaldab hõlpsasti toota kõiki kasutuses olevate mõõtudega kärjepõhju. Nõnda oli liini tööle hakkamine noorematele mesinikele oodatud sündmus, kuna nende hulgas on väga levinud Farrar- ja Langtroth-tüüpi raamid. Seni oli Eestis kärjepõhjadest kohati puudus, eriti mesindushooajal oli neid väga raske saada. Saarte Hääl kirjutas siis, et Asval tegutseva mesindustalu tootmisliin võimaldab anda päevas kuni 300 kilogrammi toodangut. Eesti mesinikud vajavad aga aastas kärjepõhju umbes 30–40 tonni.

Print Friendly, PDF & Email