Animapäevade fookuses on Portugali animatsioon

ANIMEERIMAS: Margus Lepik, Anna Sui, Ene Pidmann ja Merle Lepik eelmisel aastal Kuressaare animapäevadel. RUTH-HELENE MELIORANSKI

ANIMEERIMAS: Margus Lepik, Anna Sui, Ene Pidmann ja Merle Lepik eelmisel aastal Kuressaare animapäevadel.
RUTH-HELENE MELIORANSKI

Kuressaare animapäevi külastab portugali režissöör Fernando Galrito, kes juhendab töötubades nii õpetajad kui ka nooremaid animahuvilisi.

 

19.–20. oktoobrini toimuvaid Kuressaare animapäevi korraldab MTÜ Nukufilmi Lastestuudio. Kuressaare ametikoolis viiakse läbi erinevaid töötubasid ja näidatakse ka filme. Lisaks avatakse Disainimajakas näitus “Hing sees”, kus võib näha tegelasi nukufilmidest.

Kõik üritused on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine, mida saab teha Nukufilmi lastestuudio või Disainimajaka kodulehel.

Nukufilmi lastestuudio juhatuse liige Ruth-Helene Melioranski ütles Saarte Häälele, et ilma kohalike hea vastuvõtuta animapäevi korraldada ei saaks. “Suhe ametikooliga on olnud nii hea soe,” kinnitas ta. Nimelt ei ole Nukufilmi lastestuudio kohalik, vaid hoopis Tallinnas asuv MTÜ. “Tol ajal, kui animapäevad alguse said (2013. aastal – toim), oli meie juhataja Saaremaaga seotud,” lisas ta. Nukufilmi lastestuudiot juhatas toona Elo Liiv.

Animapäevade üks eesmärk on koolitada õpetajaid selles osas, kuidas nad saaksid oma ainetunde animatsiooniga rikastada. “Mitte ainult ametikooli, vaid ka üldhariduskoolide õpetajaid,” lisas Melioranski.

Sel korral õpetatakse, kuidas nutitelefoni või tahvelarvutiga saab filme teha. “Ei ole alati vaja hirmkallist profitehnikat, igaühel meil on tänapäeval animatsiooni tegemise vahendid taskus,” selgitas animapäevade peakorraldaja.

Teine alateema on tänavu Portugali animatsioon. Selle eest võib Melioranski sõnul tänada Priit Pärna animafilmifestivali. “Kokkuleppel animafilmifestivali korraldajatega tuleb nende külaline Fernando Galrito ka Saaremaale,” selgitas ta.

Esmaspäeva õhtul juhatab Galrito sisse Lissaboni animafilmide festivali Monstra spetsiaalse filmiprogrammi, tutvustades Portugali animatsiooni eripärasid, kultuuri ja konteksti.

Näha saab filmiprogrammi “Eripalgeline Portugali uusanimatsioon 1 ja 2”. Ruth-Helene Melioranski sõnul tulenevad Portugali animatsiooni erinevused kultuurikontekstist ja temperamendist.

“See on Aasia filmidega võrreldes euroopalik,  aga põhiline erinevus tuleneb taustast – kust meie tuleme ja millisel päikeselisel maal nemad elavad,” lisas Melioranski.

Lisaks on Garlito siinsete animapäevade juhendaja ka kahes töötoas. Peale tema juhendavad animahuvilisi Erik Alunurm ja Sondra Lampmann. Nemad kuuluvad mõlemad Nukufilmi lastestuudio meeskonda.


Mis on  animatsioon?

Animatsioon on illusioon liikumisest, mis on loodud staatiliste piltide järjestikuse esitamisega. Filmitootmises tähendab see tehnikat, kus iga filmikaader on loodud ja töödeldud eraldi.

Allikas: Vikipeedia

Print Friendly, PDF & Email