Saare kangeim ettevõte on Saaremaa tarbijate ühistu (FOTOD)

TÄNUSÕNAD: Saare kange auhinda oli vastu võtmas Saaremaa tarbijate ühistu juhatuse esimees Peeter Kilumets, kes avaldas tänu nende märkamise eest. TAMBET ALLIK

TÄNUSÕNAD: Saare kange auhinda oli vastu võtmas Saaremaa tarbijate ühistu juhatuse esimees Peeter Kilumets, kes avaldas tänu nende märkamise eest.
TAMBET ALLIK

Eilsel ettevõtjate päeval Kuressaares toimunud ettevõtluskonverentsil anti üle tänavused ettevõtlusauhinnad. Kui Saare kangeima ettevõtte tiitel läks Saaremaa tarbijate ühistule, siis üks väiksematest auhindadest – Saare Punnija – tuli ka Saarte Häälele.

Saaremaa arenduskeskuse juhataja Piret Pihel ütles Saare Kange auhinda üle andes, et tegemist on tubli ja stabiilse tegijaga läbi aastate. Ta meenutas, et aastal 1905 moodustati Tornimäel Pöide tarbijate ühistu. “Muide, samas majas on tarbijate ühistu pood seniajani,” märkis Pihel.

Nüüd, 110 aastat hiljem, on ühistupoode maakonnas 30. “Need on aga hoopis teistsugused poed kui toona. Tarbijate ühistu on oma poed kaasajastanud. Ka maapoed,” rääkis Pihel. Maal on Saaremaa tarbijate ühistu arvestatav tööandja – töötajaid on 350. “Jääb vaid lisada, et ka maakonna müügitulu rekord kuulub just neile ja just nemad haldavad meie saartel kõige suuremat kaubanduspinda,” tõi arenduskeskuse juhataja põhjenduseks, miks see kõige kangema tiitel just tarbijate ühistule kuulub.

Läbi raskuste paremate tulemuste poole püüdleja ehk Saare Punnija tiitel anti sedakorda nii Saarte Häälele kui ka Meie Maale. Piret Pihel nentis selle auhinna selgituseks, et heaks ärialaseks koostööks peetakse seda, kui kaks ärimeest lepivad kokku, kuidas kolmandate pealt teenida. Vahel on aga nii, et kasusaajad ongi need kolmandad ja siis on põhjust rõõmustada. “Just selline önn on tabanud saarlasi, kes saavad hommikukohvi kõrvale võtta koguni kaks kohalikku lehte. Ja mõlemad lehed on omamoodi head. Olgu tunnustus lugejatepoolseks tänuks selle pingutuse eest.”

Saare Nokkija tiitel, mis antakse uudse lahenduse või innovatiivse ettevõtmise eest, läks sel korral Saaremaa Vesi OÜ-le. Selle kohta ütles Pihel, et õhu müümine on müügikunsti tipp, kuid mitte hea mainega. Samas vee müümine oleks nagu millegi iseenesest mõistetava müümine, kuid sellel on hea maine. Saaremaa vesi pärineb Saaremaalt Viidumäe looduskaitsealalt ning sealne põhjavesi on hõivanud 20% kogu lauaveeturust Eestis. “See on uhke tulemus,” toonitas Pihel.

Uhke stardi on teinud Muhu Pagarid OÜ. Just neile kuulub Saare Staar-startija tiitel. Piret Pihel märkis, et Muhu leib on müügil olnud vaid kaks ja pool aastat. “Nii kiiresti on Muhu leivast saanud omamoodi Muhu visiitkaart. See Muhu naise “sokisäärde” pakendatud ja oskuslikult turundatud leib räägib oma lugu,” sõnas Pihel, leides, et see on omamoodi kogu saare turundus.

Praeguseks küpsetatakse Muhu leiba ka pealinnas Telliskivi loomelinnakus, varsti ka Tartus ja isegi Austraalias on Muhu leiva lõhna tunda. Muhu pagar Martin Sepping oligi ise eile Tartus, et valmistada ette uue pagaritöökoja avamist.

Ettevõtlusauhindu annavad üheskoos üle Saaremaa ettevõtjate liit (SEL) ja Saaremaa arenduskeskus (SAK).


Saare Sohkija – Tallinna Sadam

Nagu varasematest aastatest teada, annavad saarlased ühe auhinna ka mandri ettevõttele, mis oskuslikult ehib end võõraste sulgedega, saades seeläbi kasumit. Sel korral anti see tiitel Tallinna Sadamale. Piret Pihel rõhutas, et seda tunnustust tuleb võtta heatahtliku huumoriga. “Tänavu antakse see tunnustus välja ka avansina, sest kasumist pole veel haisugi ja raha läheb mehemoodi. Ja riigifirma kasum on nagunii meie kõigi oma,” nentis ta.

Pihel märkis, et elu võimalikkus saartel sõltub ühendustest, mis omakorda tähendab saarlastele, et lähitulevikus Tallinna Sadamast, kes hangib uued parvlaevad ja hakkab ühendust korraldama. “Just seetõttu see tiitel tänavu välja antaksegi – et nende olulisus saarlaste elus neil meelest ära ei läheks.”

Parima laadaväljapaneku eest SaareMaaPäevadel tunnustasid SEL ja SAK Saaremaa Piimatööstus AS-i. Laada Laheda tiitli vääriliseks kuulutasid nad aga hotelli Saaremaa Thalasso Spa, mille kenad tai tüdrukud pakkusid laadal kõigile soovijatele massaaži.

Lisaks SEL-i ja SAK-i tunnustustele käis oma tunnustuse välja ka SEB pank – tunnustuse tublile alustajale – Metakor OÜ-le ja selle juhile Maria Kaljustele.

Print Friendly, PDF & Email