Õppusel võideldi üleujutusega

PEAKORRALDAJA: Sulev Kallavus jäi õppusega igati rahule ja kiitis kohalikke omavalitsusi, kes lauaõppuse korraldamisega nõus olid. Istub politseijuht Rainer Antsaar. IRINA MÄGI

PEAKORRALDAJA: Sulev Kallavus jäi õppusega igati rahule ja kiitis kohalikke omavalitsusi, kes lauaõppuse korraldamisega nõus olid. Istub politseijuht Rainer Antsaar.
IRINA MÄGI

Päästeamet korraldas eile Kuressaare linna, Lääne-Saare valla ja Saaremaa territoriaalsele kriisikomisjonile lauaõppuse, kus komisjonidel tuli lahendada probleeme seoses üleujutustega Kuressaare linnas ja Nasva alevikus.

 

Õppuse peakorraldaja, Lääne päästekeskuse kriisireguleerimise büroo peaspetsialist Sulev Kallavus selgitas, et õppuse eesmärk oli kriisiolukorra füüsiline läbimängimine kriisikomisjonide tasandil. “Kui [kriisikomisjonid] selle suutsid täna ära tajuda, mis tähendab komisjoni kokkutulek kriitilises olukorras ja sealjuures ka tööde käivitamine, siis oleme väga suure sammu edasi astunud,” märkis ta. Kallavus lisas, et niisuguste õppuste käigus ilmnevadki kõiksugused probleemid, mida ainult teooriale ning seadustele ja määrustele toetudes ei oska ette näha.

Sulev Kallavus jäi õppusega igati rahule ja kiitis kohalikke omavalitsusi, kes lauaõppuse korraldamisega nõus olid. “Vastavalt hädaolukorra seadusele on omavalitsustel kohustus kriisikomisjon moodustada ja meile, päästekeskusele kriisikomisjoni liikmete andmed saata ning sellega ongi kõik,” selgitas ta, viidates, et kohustuslikuks niisugust õppust teha ei saa, vaid selleks peab olema mõlemapoolne huvi.

“Tänase õppusega olen mina igal juhul küll rahul. Ei olnudki tähtis, et sündmus lahendatakse lõpuni, vaid see, et olukorda hakati haldama, saadi juhiseid ja hakati juhiste järgi tegutsema,” lisas Kallavus. Ta märkis, et kuna kriisikomisjonid eriti tihti kokku ei tule, siis seetõttu ongi vaja sääraseid õppusi. Nii saab päästeamet kindel olla, et neil on, kellega vajaduse korral koostööd teha.

Lisaks kokkutulemisele ja probleemide operatiivsele lahendamisele tuli kriisikomisjonidel anda ka pressikonverents. Põgusa ülevaate kujuteldavast kriisiolukorrast andsid maavanem Kaido Kaasik ning omavalitsuste kriisikomisjonide, politsei- ja päästeteenistuse esindajad. Näiteks anti teada, et Nasvalt evakueeriti hätta sattunud inimesed Kärlale, Kuressaarest aga Upale. Läbi oli mõeldud ka evakuatsioonipunktides toitlustamise ja nende turvamise küsimus.

Õppus oli planeeritud n-ö eelõppusena järgmise aasta mais Kuressaares ja selle lähiümbruses toimuvale rahvusvahelisele üleujutusõppusele SaareMODEX 2016. Sinna on tulemas suure võimekusega pumpamismeeskonnad Rumeeniast ja Bulgaariast ning üleujutuse tõkestusmeeskond Rootsist. Kaasatakse ka siseriiklik võimekus ning piiriülese koostöö raames Läti ja Leedu esindajad, vahendas Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht Kristi Kais. Rahvusvahelise koostöökogemuse saamiseks on ka sel õppusel plaanis aktiveerida omavalitsuse kriisikomisjon.

Print Friendly, PDF & Email