Vallad: raha ülelaekumine jääb “rasva” kogumiseks

POLE HULLU MIDAGI: Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul on vaatamata väiksele miinusele kõik kontrolli all. RAUL VINNI

POLE HULLU MIDAGI: Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul on vaatamata väiksele miinusele kõik kontrolli all.
RAUL VINNI

Kui mullu oli kolmanda kvartali lõpuks laekunud Saare maakonna kohalikele omavalitsustele tulumaksuraha ühtekokku 14,3 miljonit eurot, siis tänavu oli see summa 15,2 miljonit eurot.

Võrdluses mulluste laekumistega on maakonna kohalikest omavalitsustest väike miinus ette näidata jätkuvalt vaid Salme vallal. Neil on tänavu tulumaksu vähem laekunud veidi üle 46 000 euro. Salme vallavanema Kalmer Poopuu kinnitusel ei ole paanikaks põhjust. “Hullu pole midagi, küsimus on selles, millega võrrelda,” leidis ta.

Kui võrrelda laekumist eelmise aastaga, siis oli mullu laekumine Salmel parem, aga võrreldes tänavuse eelarvega, püsitakse siiski joonel. Poopuu sõnutsi kinnitatigi selleks aastaks mullusest väiksem eelarve ning kui tänavust laekumist eelarves plaanituga võrrelda, siis ses osas on laekumine korras. Isegi pisike ülelaekumine on ette näidata. “Aga jah, võrreldes eelmise aastaga on küll väike miinus,” möönis vallavanem, lisades, et muidugi oleks ju hea, kui ülelaekumisi oleks rohkem. “Rohkem võiks alati olla,” muheles ta.

Mõistlik on finantse koguda

Üks vald, kel paistab laekumine alati tõusvas joones kulgevat, on Muhu. Muhu valla tulumaksu laekumine on tänavuse üheksa kuuga pisut üle 100 000 euro ehk 12,6% suurem kui eelmisel aastal samal ajal. Eelarve mõistes on vallavanem Raido Liitmäe sõnul tegu pisut üle 52 000 euro suuruse plussiga, kuna nad olid prognoosinud ja arvestanud eelarves tulumaksu laekumise 6% kasvuga.

Aasta lõpuni on siiski veel aega ja selle ülelaekunud rahaga midagi uut ja erakorralist vald sel aastal Liitmäe sõnul ei plaani. Ta märkis, et Muhus on tänavu tehtud suuri investeeringuid ning osa neist on tehtud erinevate toetusprojektide kaudu, kus vastavalt projekti korrale tuleb omavalitsusel investeering teha ja välja maksta ning hiljem saab toetusest osa raha tagasi. “Seega on ülelaekumine praegu abiks pigem likviidsuse tagamisel, et ei oleks vaja kasutada suuremat laenusummat, kui eelarves kavandatud,” selgitas vallavanem. “Nii et tegelikult jääb võimalik aastalõpu ülelaekumine järgmise aasta “rasva” kogumiseks.”

Hea laekumise taga on Muhu vallavanema hinnangul ilmselt vallas tegutsevate ettevõtjate stabiilsus. N-ö vanad ettevõtjad tegutsevad stabiilselt ja igal aastal on juurde tulnud ka mõni uus (väike)ettevõte. “Sel suvel oli meeldiv jälgida, kui palju inimesi peatus Liiva keskuses tänu sealsele laienenud teenuste ja kaubavalikule,” rõõmustas ta.

Tulumaksuraha laekumisega on asjad väga hästi ka Leisi vallas. Vallavanem Ludvik Mõtlep tunnistas, et füüsilise isiku tulumaksu laekumine on olnud suhteliselt stabiilne, järgides eelnevate aastate kõikumisi ja proportsioone. “Seetõttu võib eeldada, et maksutulu kasv on tingitud eelkõige õpetajate palgakasvust – Leisis on õpetajaid arvestatav hulk – ja palga alammäära kasvust,” arutas ta. Mõtlep lisas, et loodetavasti on ka eraettevõtetes töötajatel mõningane palgatõus olnud.

Vallavanem nentis, et Leisi vald on aastaid eelarve tulupoolt konservatiivselt planeerinud, eeldades ca 2% ülelaekumist. “Tegelikult on see tänaseks 3,6% ja eeldan, et aasta lõpuks see umbes samale tasemele ka jääb,” märkis ta.

Uut investeeringut lisaeelarvega ei planeerita ka Leisis, kuna järgmisel aastal on seal kavandatud paar suurt investeeringut – Pärsama katlamaja ehitus ja hooldekodu laiendus. “Mõistlik on selleks finantse koguda,” sõnas Mõtlep.

Põhjust kurtmiseks pole ka Orissaare vallal, kus tänavu oli laekumine suurem enam kui 82 000 eurot. “Juba maikuust vaatasime, et tulumaks laekub hästi ja kõik see hea tulumaksu laekumine on plaanitud koolimaja remondi katteks,” ütles vallavanem Vello Runthal. “See tähendab, et selle võrra võtame pangalaenu vähem.”

Valjala vallavanem Aare Martinson tõdes kommentaariks, et neilgi on sel aastal üksikisiku tulumaksu laekumine olnud hea. Üht selget põhjust, miks on tänavu esimese kolme kvartaliga laekunud tulumaksu 38 000 eurot rohkem kui eelmise aasta samal perioodil, Martinsoni sõnul siiski välja tuua ei saa. Arvatavasti on oma osa sellel, et töötuse määr on vallas madal.

“Lisaks õpetajate palkadele on palgad kindlasti tõusnud ka teistel elualadel, mis väljendubki heas maksulaekumises,” arvas ta. Maksumaksjate arv on aga fikseeritud eelmise aasta lõpu seisuga ja tulijate-minejate arvu muutumine siin Valjala vallavanema sõnul rolli ei mängi.

Üheksa kuuga on Valjalas tulumaksu aastaeelarvest laekunud ligi 84%. “See lubab loota aasta lõpuks korralikku ülelaekumist, mis suunatakse osaliselt valla teede mustkatte ehitamise kulude katteks.”

Maksumaksjaid on rohkem

Raimu Aardam, Kihelkonna vallavanem, rõõmustab aga just selle üle, et Kihelkonna elanike arv on sel aastal 14 inimese võrra kasvanud. “Kuna tulumaksu laekumine on meil olnud pidevas tõusujoones, on ilmselt palgad veidi tõusnud,” arvas ta. “Teame kindlalt ka seda, et inimesed on saanud tööd. See kõik on positiivne.”

Aastaks plaanitust on Kihelkonna vallal praeguse seisuga juba 89 protsenti laekunud ning see on valla jaoks kahtlemata rõõmustav. “Raha kulub ikka ära ning meie suurim ja olulisim investeerimisobjekt on Kihelkonna hooldekodu. Selle jaoks me üleressurssi ka hoiame,” kinnitas Aardam.

Lääne-Saare valla infotöötaja Merike Lipu sõnutsi võib nende vallas tulumaksu head laekumist valla finantsjuhi Helle Alasi andmeil põhjendada maksumaksjate arvu suurenemisega – aasta keskmisena 59 maksumaksjat rohkem. Keskmisena seetõttu, et mõnel kuul on olnud rohkem, mõnel kuul vähem. Eelarve prognoos on Lääne-Saare vallas ületatud 0,92% ning see ei ole päris selline summa, mille kohta võiks lisaeelarve koostada. Aasta lõpuks võib oodata mõningast ülelaekumist. Mullusega võrreldes laekus Lääne-Saare vallas kolmanda kvartali lõpuks tulumaksuraha enam veidi üle 200 000 euro.

Print Friendly, PDF & Email