Saaremaal laupäeviti metssigade proove vastu ei võeta

Seoses intensiivsema küttimisperioodi algusega hakkab veterinaar- ja toidulaboratoorium 4. oktoobrist analüüsima seakatkuproove ka pühapäeviti, kuid Saaremaad see uuendus ei puuduta.

VTL hakkab 4. oktoobrist analüüsima sigadelt võetud proove Aafrika seakatku suhtes lisaks tööpäevadele ka pühapäeviti. Selleks, et kõik proovid õigeaegselt laborisse jõuaksid, võtab veterinaar- ja toiduamet kütitud metssigade proove alates tänasest maakondades kokkulepitud kellaaegadel vastu ka laupäeviti, märgiti eile väljastatud pressiteates.

“Oleme laborivõimekust aktiivsema küttimise ajaks tõstnud, pikendades tööaega, ning tellitud lisaseadmete kohalejõudmisel tõuseb see lähinädalatel veelgi,” ütles veterinaar- ja toidulaboratooriumi direktor Olev Peetsu.

Samas selgub, et Saaremaal ja Hiiumaal kütitud metssigade proovidest uuritakse täna 2% ning need proovid jõuavad laboratooriumisse jooksvalt kohaliku veterinaarkeskuse kaudu. Laupäeviti saartelt proovide toimetamine laboratooriumisse ei ole vajalik.

Algaval jahihooajal tuleb seakatku tõrjumiseks küttida vähemalt 29 600 metssiga, neist Saare maakonnas 3400. Seoses tavalisest suuremate küttimismahtudega kutsus üks jahimees Delfis üles seenelisi metsas käies kandma helkurvesti, ehkki seegi ei pruugi ohust päästa. Metsas ja põldudel käimist tuleks vältida päikeseloojangu ajal ja hommikutundidel. “Paratamatult on meie seas jahimehi, kes on valmis laskma kõike, mis liigub. Kükitav seeneline on kaugelt vaadates vägagi metssea moodi. Pealegi on enam kui pooled jahimehed üle 50-aastased ja silmanägemine pole enam see, mis noorena.”

Lisaks ei saa jahimees kunagi kindel olla, mida väljalastud kuul tabab, kui lask läheb loomast mööda. Isegi tabamuse korral võib kuul loomast läbi lennata ja jätkata oma teekonda veel kilomeetri jagu. Avatud maastikul lendab kuul kuni kahe kilomeetri kaugusele. “Jutt, et jahipiirkonnad teavad, mida nad teevad, on jama. Tegelikult valitseb üleüldine kaos, sest küttimismaht on hiiglaslik ja vaja on lasta meeletu arv loomi,” kirjutas jahimees. “Minu kui jahimehe soovitus teile: ärge käige õhtuti viljapõldude ääres jalutamas seni, kuni see seakatku möll kestab, ärge üldse metsas käige!”

 

Print Friendly, PDF & Email