Naised on oodatud mammograafiabussi

28. septembrist 12. novembrini peatub Kuressaare haigla juures mammograafiabuss, kuhu on eelkõige oodatud rinnavähi sõeluuringule kutse saanud naised.

Tänavu ootab Tartu ülikooli kliinikum rinnavähi sõeluuringule kõiki 1953., 1954., 1955., 1957., 1959., 1961., 1963. ja 1965. aastal sündinud naisi.

AS-i Mammograaf andmeil on mammograafiabussis esimese kolme päevaga kontrollis käinud ligi 105 patsienti.

Tänavu on kutse rinnavähi sõeluuringule saadetud 1632 naisele Saare maakonnas. “Kutse said naised, kes pole viimase viie aasta jooksul rinnavähi diagnoosi saanud, kes pole viimase 12 kuu jooksul mammogramm-uuringul käinud ja kellel on olemas ravikindlustus,” loetles haigekassa rahvusvaheliste suhete ja kommunikatsiooni spetsialist Kadri Eisenschmidt.

Kutse saanud naistele on uuring tasuta, ravikindlustuseta naised peavad uuringu eest ise tasuma.

Kuna haigekassa saadab nimetatud aastail sündinud naistele kutsed rahvastikuregistris oleva aadressi järgi, ei pruugi kõik naised kutset andmebaasi ebatäpsuse tõttu saada. Siiski on nemadki uuringule oodatud.

Eisenschmidti sõnul olid Saare maakonna naised mullu sõeluuringul käimise osas väga tublid ja aktiivsed – uuringus osales koguni 72% kutsutuist.

Sõeluuring on mõeldud eelkõige neile naistele, kel vanust 50 ja rohkem eluaastat. Uuringule kutsutute seast ei leia aga 30-ndates ja 40-ndates eluaastates naisi, ehkki vähki avastatakse ka selles eas naistel.

“Eesti vähiregistri andmetel suureneb Eestis naiste rinnavähki haigestumus pärast 40. eluaastat ja eriti järsk suurenemine tekib pärast 45. eluaastat,” ütles Eisenschmidt. “Seetõttu on meie riigis ekspertide poolt määratletud uuritavaks sihtrühmaks naised vanuses 50–62 eluaastat.”

Eisenschmidt viitas, et rinnakoe muutuste, seal hulgas rinnavähi avastamiseks on kasutusel neli meetodit: rindade eneseuuring, rindade kliiniline uuring ehk arstlik läbivaatus, mammograafia ja geneetiline sõeluuring. “Rindade eneseuuring ja rindade kliiniline uuring on olulised meetodid just nooremate, 20-ndates ja 30-ndates eluaastates naiste puhul,” lausus Kadri Eisenschmidt, lisades, et rindade eneseuuringut peaks iga vähemalt 20-aastane naine tegema regulaarselt kord kuus soovitavalt ühel ja samal ajal, menstruatsiooni-
tsükli esimeses pooles.

“Mammograafiline uuring on ohutu n-ö õiges koguses kasutamisel, mistõttu soovitatakse noorte naiste uurimisel kasutada muid meetodeid, näiteks rindade ultraheliuuringut,” rääkis Eisenschmidt. “Samal põhjusel on oluline uuringute intervall – kaks aastat.”

Naised, kes on sõeluuringu sihtgrupist nooremad või vanemad, peaksid rindade tervisega seonduvate kaebuste korral pöörduma perearsti, günekoloogi või ämmaemanda poole, kes suunab nad vajadusel rinnauuringutele. Saatekirja saanud naistele on uuringud mammograafiabussis tasuta.

Print Friendly, PDF & Email