LUGEJA KÜSIB: Kas kaitsekiivri asemel võib kasutada kokkupõrgete eest kaitsvat mütsi?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna nõustamise osakonna konsultant Indrek Avi:

Peavigastuste vältimiseks kasutatakse töökeskkonnas sageli tööstuslikku kaitsekiivrit, eelkõige ehitusplatsidel. Osa tööde puhul eelistatakse kasutada ka kokkupõrgete eest kaitsvat mütsi. Kui peavigastuse ohtu ei ole võimalik vältida muul moel, hinnatakse töökeskkonna riskianalüüsi käigus kaitsevajaduse suurust ja määratakse kindlaks isikukaitsevahendi nõutavad kaitseomadused. Kokkupõrgete eest kaitsvad mütsid on valmistatud kasutaja pea kaitsmiseks väiksemate kokkupõrgete, kriimustuste ja lõikehaavade eest.

Kaitsekiivrid on konstrueeritud kaitsma suuremate löökide ja kokkupõrgete eest, näiteks kõrgusest kukkuva ehitusmaterjali või töövahendi eest, mis saavutavad kokkupõrkel üpriski suure löögitugevuse.

Lisaks on kaitsekiivri kasutamine ette nähtud töötaja kaitsmiseks peavigastuste eest, mis tulenevad kõrgustest kukkumisest. Kaitsekiivrile paigaldatud lõuarihm hoiab seda peas.

Ehitusplatsil on kohustuslik kanda kaitsekiivrit piirkondades, kus on tööprotsessist tulenevalt peavigastuse oht, näiteks kõrgel paiknevatel töötamiskohtadel ja tõsteseadmete tööpiirkonnas.

Kaubandusest peakaitset ostma minnes tuleb sellelt otsida CE vastavusmärgistust ja uurida kasutusjuhendist, kas kaitsekiiver vastab standardile EN 397 ja löögikindel müts standardile EN 812.

Vastavushindamise läbinud isikukaitsevahend on testitud ning annab kasutajale vajaliku kaitse ja ka tööandjale kindlustunde.

Siinkohal tuleb lisada, et isikukaitsevahendid pakuvad ettenähtud kaitset, kui neid ohtlikes kohtades kasutada ja vastavalt valmistaja kasutusjuhendile hoiustada ja hooldada. Hoolitse löögikindla mütsi ja kaitsekiivri eest ning see hoolitseb sinu või sinu töötaja eest!

 

 

Print Friendly, PDF & Email