RMK jätab jahi ära (3)

Foto: Raul Vinni

Foto: Raul Vinni

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) jätab Saaremaa omavalitsuste Liidu survel ära oktoobriks Kuressaare jahialale kavandatud sügisjahi ning osutab ühtlasi riskile, mida kujutab endast seakatku ohtu silmas pidades näiteks Saaremaa ralli korraldamine.

“Leides end  olukorras, kus võõrustava maakonna inimesed meie külalisi enda pinnale ei soovi, otsustasime oma kliendid ja koostööpartnerid sel aastal traditsioonilise ühise metsapäeva veetmise asemel kutsuda hoopis Vereta Jahi fotonäituse avamisele Tallinnas,” märkis RMK juhatuse esimees Aigar Kallas eile Saaremaa omavalitsuste liidule (SOL) saadetud vastuses.

Ohtudest teadlikud

Septembri keskpaigas kutsus SOL seoses seakatku ohuga RMK-d loobuma suurjahist, mille toimumist oli RMK mõni aeg varem kinnitanud ja kus pidi osalema sadakond metsandusettevõtte suurklienti. Saaremaa omavalitsusjuhid ei pidanud õigeks, et taudivabasse piirkonda lubatakse jahimehi taudiga kitsendatud alalt, sest taudi intensiivse levimise ajal on see täiendav oht Saare maakonnale.

Aigar Kallas kinnitas, et RMK oli oma koostööpartnereid traditsioonilisele sügisjahile kutsudes teadlik nii katkuga seotud ohtudest ning arvestas viiruse levikust hoidumise meetmete kasutuselevõtuga. Kallase sõnul oli neil plaanis kutsutuid informeerida ning katku levikut ennetava tegevuse kaudu teistele jahikorraldajatele eeskuju näidata.

“Konsulteerisime jahti ette valmistades ka veterinaar- ja toiduametiga ning saime kinnituse, et kui järgime jahipidamisel kindlaid ohutusnõudeid, oleme rakendatud  piisavalt meetmeid,  et välistada sigade Aafrika katku levik Saaremaale,” kinnitas Kallas.

Aigar Kallas leidis oma vastuses, et SOL-i soov katku Saaremaale jõudmise riske vähendada on tunnustust vääriv.  Samas soovitas ta Saaremaa omavalitsusjuhtidele katku ennetamisega tegelemisel hoopis suuremat haaret kui seda on keskendumine RMK tegevusele jahikorralduse alal.

Teadaolevalt pole seni Eestis ühelgi juhul tõendamist leidnud olukord, kus katkuviirus oleks edasi levinud jahimeeste poolt kantuna. Samas pole Aigar Kallase sõnul katku edasikandmise seisukohast väheohtlikud ei Saaremaa sirmikuuputusele reageerivad seenehuvilised, mandrilt pärit suvilaomanikud, laialdast rahvusvahelist tuntust pälvinud Saaremaa ralli külastajad või mistahes teised Saaremaa loodust sihtkohana väärtustavad inimesed.

Irooniast kantud

“Kõikidele neile ja kindlasti väga paljudele teistele veel nimetamata mandrirahva rühmadele tuleks ilmselt saata sarnane sõnum – Saaremaale on katkuohu vähendamiseks parem mitte tulla,” pakkus  Aigar Kallas.

SOL-i esimees Madis Kallas ütles, et ta ei ole jõudnud küll veel RMK vastusega tutvuda, kuid Saarte Hääle ajakirjaniku poolt telefonitsi ette loetud kirja lõpulõik, mis kutsus tähelepanu pöörama ka seenelistele ja Saaremaa rallile, on tema hinnangul irooniast kantud.

“Ma olen ausalt öeldes riigiasutuse juhi poolt sellises toonis kirja väljastamise üle meie omavalitsusjuhtidele ja elanikele tõsiselt hämmingus” lisas Madis Kallas, kes samas ei eitanud, et Saaremaa rallist tulenev oht ei ole olematu.

Print Friendly, PDF & Email