Nukrameelne romaan saarlaste raskest saatusest (2)

saaremaa eleegia
Muhu juurtega Enn Nõu jutustab oma viimases raamatus “Saaremaa eleegia” loo Saikla külast pärit isa ja kolme poja keerulisest saatusest.

Teos keskendub nii Teise maailmasõja perioodile kui ka varasematele ja hilisematele aastatele. Alateemadena võib välja tuua näiteks metsavendluse, Nõukogude okupatsiooni, KGB jne.

Saarte Häälele ütles peamiselt Rootsis elav tunnustatud kirjanik ja arstiteadlane Enn Nõu, et tegu on kurva looga, mis põhineb tema romaanidele omaselt väga suurel määral reaalsete inimeste elul. Õigupoolest ongi “Saaremaa eleegia” teatud moel seotud varem ilmunud triloogiaga “Vabariigi pojad ja tütred”.

“Mõni on nimetanud neid dokumentaalromaanideks, aga mina nimetaks siiski ajaloolisteks romaanideks,” märkis Nõu. Ta selgitas, et “Saaremaa eleegia” kõigil tegelastel on prototüübid olemas, kuid nimed on valdavas osas muudetud. “See on saaremaalik raamat ja tugevasti dokumentaalne,” lisas autor.

Nõu selgitas, et Eesti ajalugu on teda alati huvitanud ja nii on ta oma raamatute jaoks palju uurimistööd teinud ka arhiivides. Samuti on Nõu intervjueerinud mitmeid inimesi. “Tuleb intervjueerida otsekohe, kui tahtmine tekib, sest võib-olla homme neid enam ei ole,” rääkis ta oma põhimõttest. Sellest printsiibist on autorile ja Eesti ajaloole üldisemalt ka palju kasu olnud. Nõu meenutas, et kui ta 2004. aastal intervjueerimisega pihta hakkas, siis juba kuus kuud hiljem oli osa temaga vestelnud inimestest surnud.

Enn Nõu romaanid põhinevad küll arhiivi ja teistelgi allikatel, kuid ise ta ennast ajaloolaseks siiski ei pea. Ajaloolased tegelevad rohkem arvude ja ideedega, leiab Nõu, kes soovib lugejatele lähemale tuua konkreetsete inimeste ja perekondade lood. “Kui olla aus, siis kõik kirjanikud lähtuvad natuke rohkem või vähem iseendast või oma ümbruskonnast,” selgitas Nõu ja lisas, et kui lähtuda sellest, mida tunned ja tead, tulebki raamat kõige paremini välja.

Raamatuid kirjutab Nõu aga seetõttu, et inimesed oma raske elusaatusega väärivad seda. Olnut ei tohiks unustada ka nooremad generatsioonid, leiab 2. oktoobril 82-aastaseks saav kirjanik.

“Saaremaa eleegia” autoril on käsil ka uus teos, mida ta ise nimetab hetkel “Poiste raamatuks”. Selle aluseks on Enn Nõu oma lapsepõlves kirjutatud päevikud ja märkmed.

Print Friendly, PDF & Email