Kajar Lember rajab Laimjala valda uue Asva maalinna (8)

ESKIIS: Rajatav linnus on plaanis siduda Saaremaa ajaloo temaatikaga, kus on sees kogu Saaremaa maalinnade ajalugu.  GREENBUILDING

ESKIIS: Rajatav linnus on plaanis siduda Saaremaa ajaloo temaatikaga, kus on sees kogu Saaremaa maalinnade ajalugu.
GREENBUILDING

Laimjala vallast pärit Tartu abilinnapea Kajar Lember võttis taas sarvist oma kümne aasta tagusel plaanil ja rajab inspireerituna ajaloolisest Asva linnusasulast koduvalda linnuse.

“Tegu on eelkõige turismiobjektiga, mille eesmärk on eksponeerida Asva pronksiaja lugu, mitte aga linnust täpselt sellisena, nagu see 4000 aastat tagasi oli,” selgitas Kajar Lember.

Uus linnus jääb linnusasula ajaloolisest asukohast umbes ühe kilomeetri kaugusele ja kerkib otse Laimjala–Kuivastu maantee äärde.

Kui linnuse rajamise mõte Kajar Lembril 2006. aastal esmakordselt n-ö käisest võttis, kavatses ta ehitise püstitada linnuse ajaloolise koha peale, kuid muinsuskaitse ei jäänud nõusse.

“Kuna alguses olid mul autentsuseotsingud tähtsal kohal, siis pärast seda, kui me ei leidnud muinsuskaitsega ühist keelt, lõin vahepeal üldse käega,” rääkis Lember, kes hiljem olukorraga leppides valis linnuse uueks asukohaks maatüki suure maantee ääres.

Nüüd leiab arendaja, et uuel asukohal maantee veerel on tegelikult ka oma plussid: kui ajalooline paik jääb sügisel ja kevadel üleujutuse meelevalda, siis uus koht on igas mõttes paremini ligipääsetav ja võimaldab linnust paremini eksponeerida.

Kajar Lembri sõnul plaanib ta rajatava linnuse siduda Saaremaa ajaloo temaatikaga, kus on sees kogu Saaremaa maalinnade ajalugu. Plaanis on rajada linnusesse ka loomapark ja toitlustuskoht. Linnuse rajamine läheb maksma 400 000 eurot, millest 150 000 katab
maaelu mitmekesistamise meede.

Linnuse sisehoovi pindala on umbes 2000 m2 ja seal võib korraldada näiteks nii ratsutamisvõistlusi kui ka kontserte. “On ka muid mõtteid, aga esimeses etapis teeks selle linnuse kehandi valmis,” lausus Lember, kelle sõnul peab ehitis valmis saama 2017. aasta lõpuks.

Küsimusele, miks ta Asva linnuse vastu nii suurt huvi tunneb, vastas Kajar Lember: “Arvan, et 4000 aastat vana Asva linnamäe lugu on seda väärt, et teda eksponeerida, ja mingil põhjusel sai sellest mäekünkast aastakümneid tagasi minu esivanemate heinamaa ning küllap on siis nüüd aeg see karmavõlg omal moel kustutada.”

Olles ise Asva linnuse lähedalt pärit, on Kajar Lembri sõnul olnud tal juba kümmekond aastat hinges soov oma muude ettevõtmiste kõrval ka midagi Saaremaal teha.

Lisaks hobusekasvatusele valmis tal sel aastal Asva puhkeküla, mis pakub Asva ajaloolise linnamäe vaatega majutust ja mõnusat olemist.

Print Friendly, PDF & Email