Kuidas kavatseb Kreml kokku hoida?

RASKED VALIKUD: Vene võimud seisavad järgmise aasta riigieelarve koostamisel raske dilemma ees. Kui eelarve kulupoolt märkimisväärselt ei kärbita, võib riik juba mõne aasta pärast sisuliselt pankrotis olla. Omakorda kulude kärpimine võib aga tekitada elanikkonnas rahulolematust ja väljaastumisi kehtiva poliitilise režiimi vastu.  FORBES.COM

RASKED VALIKUD: Vene võimud seisavad järgmise aasta riigieelarve koostamisel raske dilemma ees. Kui eelarve kulupoolt märkimisväärselt ei kärbita, võib riik juba mõne aasta pärast sisuliselt pankrotis olla. Omakorda kulude kärpimine võib aga tekitada elanikkonnas rahulolematust ja väljaastumisi kehtiva poliitilise režiimi vastu.
FORBES.COM

Pea igas riigis käib praegu kibe töö eeloleva aasta eelarve kokkusaamiseks. Asjatundjate väitel on Venemaal see ettevõtmine tänavu seotud aga suurte raskustega, sest puudub üksmeel, millises eluvaldkonnas kulutusi kärpida. Naftahinna langus ja Lääne kehtestatud sanktsioonid on järsult vähendanud Vene riigi sissetulekuid.

 

Nädal tagasi võis telekanalilt Deutsche Welle (DW) jälgida pikemat väitlussaadet, mis oli pühendatud Venemaa rahanduspoliitikale ja järgmise aasta riigieelarve koostamisele. Selgus kurb tõsiasi – meie idanaabri rahandusministeeriumi arvelduste kohaselt jagub praeguste riiklike kulutuste korral riiklikku reservfondi kõigest vaid 2018. aastani. Siit saab teha ühe järelduse – et ots otsaga toime tulla, peab keegi Vene riigis märkimisväärselt püksirihma pingutama.

Praegu koostab Venemaa rahandusministeerium järgmise aasta riigieelarve projekti. Paralleelselt sellega pakutakse välja erinevaid variante, kuidas puudujäävat osa katta. Hiljuti kirjutas Venemaa üks juhtivaid päevalehti Vedomosti, et kui kulusid kohe ei kärbita, võib Vene riigieelarve puudujääk ekspertide arvates kolme aasta pärast ulatuda hiiglasliku summani – kuni 8 triljoni rublani, mis on enam kui 10 protsenti praegusest SKP-st. (Võrdluseks võib tuua, et näiteks Maastrichti kriteeriumide kohaselt võib euro-
tsooni kuuluvate riikide eelarvedefitsiit olla maksimaalselt 3% SKP-st.)

Tekkinud auke riigieelarves kavatseb Venemaa valitsus katta reservfondi vahenditest, pole välistatud ka rahvusliku heaolu fondi vahendite kasutamine. Venemaa rahandusminister Anton Siluanov ütles septembri keskel ajakirjanikele, et juba 2015. aasta lõpuks kulutavad võimud sel eesmärgil riiklikust reservfondist 2,5 triljonit rubla, kõnealuse fondi kogusuurus on praegu veidi üle 4,7 triljoni rubla.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email