Ekstreemsed abielusõlmimised – Panga pangal ja Sõrve sääre tipus

PAARIPANEK RAEKOJAS: Tänavu on abielude registreerimisi olnud umbes sama palju kui möödunud aastal. Avo Levisto sõlmimas abielu raekoja saalis. ARHIIV

PAARIPANEK RAEKOJAS: Tänavu on abielude registreerimisi olnud umbes sama palju kui möödunud aastal. Avo Levisto sõlmimas abielu raekoja saalis.
ARHIIV

Kõrgust pelgava Kuressaare notari Marika Leisi jaoks oli tänavu ekstreemsem koht, kus tal tuli noored paari panna, Torgu tuletorn. Kui esialgu soovis pruutpaar tseremoonia läbiviimist suisa tuletorni tipus, toimus ametlik osa lõpuks siiski tuletorni jalamil ja torni tipus käidi koos fotograafiga.

Leis märkis, et kui tseremoonia on toimunud kusagil mere ääres või mujal looduskaunis kohas, siis on see paik olnud pruutpaarile tähenduslik – kas on seal siis kihlutud või pruudi kätt palutud. Eelmisel aastal tuli notaril aga kahel korral käia Panga pangal. “Pidin seisma paar meetrit järsakust eemal,” meenutas Leis muigelsui.
Perekonnaseisuametnikud väljaspool Kuressaaret abielusid sõlmimas ei käi, seda teevad ainult notarid. Marika Leisi sõnul on tänavu olnud pulmi nii mere ääres kui ka kodutalu hoovis ja turismitaludes. Notar kinnitas, et tema võib abielu sõlmima minna pea igale poole, ainus tingimus on, et tseremoonia toimuks Eesti piires. Seni veel õhus või merepõhjas registreerimist pole soovitud.

Suuremad saarel peetud pulmapeod on tänavu olnud enam kui 100 külalisega. Neid on maavalitsuse nõunik-perekonnaseisuametniku Avo Levisto sõnul olnud paar-kolm. Samas on lausa pooled pulmad sellised, kus abiellumist tähistatakse kahekesi või on peolisteks vaid lapsed ja/või vanemad. Levisto sõnul on ka Saaremaal trend selline, et keskmisel abiellujal on pere juba ammu loodud ja ollakse lühemat või pikemat aega koos elatud.

“Sageli on nende abiellumine pealtnäha nagu vormistamise küsimus, teisalt on see jälle selline ilus kink või tänu kooselatud aastate eest,” arvas Levisto.
Juulis registreeriti statistikaameti andmetel Saare maakonnas 38 abielu, augustis 28. Avo Levisto ütles, et septembris on ainuüksi perekonnaseisuametis registreeritud 11 abielu, oma pulmapäeva on septembris ootamas veel üks pruutpaar.

Avo Levisto lisas, et tänavu on abielude registreerimisi olnud umbes sama palju kui möödunud aastal. Perekonnaseisuametnikud registreerisid möödunud aastal 105 abielu, 20 abielu sõlmisid vaimulikud ja 16 abielu sõlmiti notari juures. Kokku sõlmiti 2014. aastal 141 abielu ja Levisto kinnitusel jääb vähemalt nende juures sõlmitud abielude hulk samale tasemele.

Raekoja kõrval on viimastel aastatel populaarseks tseremoonia läbiviimise kohaks saanud Kuressaare lossi kapiitlisaal. Augustis registreerisid perekonnaseisuametnikud seal üheksa abielu, raekojas kaheksa ja üks tseremoonia viidi läbi ka Raiekivi säärel vabas õhus.
Kui rääkida kiriklikest laulatustest, teeb teistele pühakodadele pika puuga ära Muhu kirik, kus Avo Levisto andmetel on tänavu sõlmitud kaheksa abielu, Kuressaare kirikutes on vaimulikud tänavu abielu sõlminud viiel korral.

Print Friendly, PDF & Email