Pidula mõis tüürib pankrotti (2)

PIDULA ARENDAJA: Vesa Lappalainen on öelnud, et OÜ Pidula Mõis kaugem eesmärk on arendada ajaloolisest Pidula mõisakompleksist nelja või viie tärni mõisahotell. IRINA MÄGI

PIDULA ARENDAJA: Vesa Lappalainen on öelnud, et OÜ Pidula Mõis kaugem eesmärk on arendada ajaloolisest Pidula mõisakompleksist nelja või viie tärni mõisahotell.
IRINA MÄGI

Pidula mõisas aastaid turismikeskust arendanud ettevõte esitas Kuressaare kohtumajale avalduse oma pankroti väljakuulutamiseks.

Eile võttis kohus võlgniku, osaühingu Pidula Mõis pankrotiavalduse kohtumäärusega menetlusse ja kohtunik Kristel Pedassaar määras pankrotiavalduse läbivaatamiseks istungi 13. oktoobrile.

Eilset kohtumäärust keeldus kohus avaldamast, kuna see sisaldab äriandmeid, mis ei kuulu avalikustamisele. Nii ütles Pärnu maakohtu istungisekretär Kristi Haab. Saarte Häälel ei õnnestunud eile kommentaare saada ka OÜ Pidula tegevdirektorilt ja omanikult Vesa Lappalainenilt, sest tema mobiiltelefon oli välja lülitatud.

Ettevõtte viimane majandusaasta aruanne on äriregistris saadaval 2013. aasta kohta. Seal öeldakse, et OÜ Pidula Mõis kaugem eesmärk on arendada Kihelkonna vallas asuvast ajaloolisest Pidula mõisakompleksist nelja või viie tärni mõisahotell ning pärast restaureerimis- ja ehitustööde lõppemist pakkuda aastaringselt atraktiivseid rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi turismiteenuseid.

“Pidula mõisasse rajatava turismikeskuse kontseptsioon hõlmab hetkeplaanide järgi umbes 25 numbritoaga nelja tärni hotelli, ajaloolist mõisakööki, ruume koosolekute jaoks, ajaloolist parki koos ürdiaiaga, õlle- ja veinikeldrit ning jääkeldrisse rajatavat sauna,” kirjutas Vesa Lappalainen majandusaasta aruandes.

Soomlasest ettevõtja alustas mõisakompleksi arendamist juba ligi 20 aastat tagasi, ostes aastaid tühjana seisnud hooned 1997. aastal. Ettevõte on lisaks omakapitalile ja pangalaenule saanud ka erinevaid toetusi PRIA-lt ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS). 2011. aastal eraldas EAS 359 503 eurot Pidula mõisa projektile “Pidula mõisaköök – õpetame valmistama ajaloolist Eesti mõisatoitu!”. Firma omalt poolt lisas projekti sama suure summa.

2013. aasta lõpu seisuga oli firmal kohustusi 772 013 euro ulatuses. Firma teenis samal aastal ligi 90 000 eurot tulu ja kokku 21 363 eurot kasumit, kuid selle sõi ära pangale makstud 35 395 eurot intressi. Seega lõpetas firma aasta 14 000-eurose miinusega. 2012. aastal seati Nordea Pangalt võetud laenu tagatiseks 877 500-eurone hüpoteek.

Eelmise aasta suvel oli mõis mõnda aega 735 000 eurose hinnaga müügil kinnisvaraveebis City24. “See on minu äritehing, mida ma ei ole nõus praegu kommenteerima,” jäi omanik Vesa Lappalainen napisõnaliseks. “Kõik on alati müügis, kui hind on õige. Nii on see põhimõtteliselt ka Pidula mõisaga.”


Pidula mõis

Pidula mõisahoone ehk härrastemaja on umbes 300 aastat vana. Aastasadade vältel on mõisa ehitatud ja laiendatud mitmel korral. Härrastemaja peamine osa on ehitatud pärast Põhjasõda 1720.

aastatel. Peafassaadi uuendati 19. sajandi teisel poolel, samal ajal kui ehitati valitsejamaja. Valitsejamaja keldri sissepääsu ühte kivisse on jäädvustatud ehitusaasta 1858.

Mõisahoone ehitas Matthias Christoph von Stackelberg. Hiljem, 18. sajandi lõpul läks mõis abielu kaudu üle von Tollidele, kelle käest see natsionaliseeriti pärast Eesti iseseisvumist 1918. aastal. Üle 50 aasta töötas mõisas Pidula algkool, seda kuni 1970-ndate alguseni.

Allikas: www.pidula.ee

Print Friendly, PDF & Email