Tammiavad said Riigikogu keskkonnakomisjoni toetuse (4)

ÜLEANDMINE: Andres Hanso (paremal) annab Rainer Vakrale üle kogutud allkirjad ja pöördumise. ERIK PEINAR

ÜLEANDMINE: Andres Hanso (paremal) annab Rainer Vakrale üle kogutud allkirjad ja pöördumise.
ERIK PEINAR

Eile anti riigikogu keskkonnakomisjonile üle 3917 allkirjaga pöördumine Väikese väina tammi avade rajamiseks, mis looks uuesti tee vee, kalade ja paatide liikumiseks väina erinevate osade vahel.

Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra ütles Saarte Häälele, et koosolekul kuulati ära kõik osapooled ja lepiti kokku, et keskkonnakomisjon võtab selles küsimuses selgelt eestvedaja ja kontrollija rolli, et see teema ei jääks ainult sõnade tasemele.

“Saadame keskkonnaministeeriumile kirja, kus me palume välja töötada konkreetse töökava, et asjaga edasi minna,» lisas Vakra.

Ta selgitas, et kui soovitakse 2021. aastaks vähemalt midagi ära teha, siis on praegu viimane aeg reaalsete sammudega alustamiseks. Nimelt puudutab järgmine veemajanduskava aastaid 2015–2021.

Vakra märkis, et tammiavade ehitamine võiks maksta umbes kolm miljonit eurot, kuid selleks, et tammiavade rajamine eelarvesse jõuaks, tuleb alustada projekteerimisega.

“Et number eelarvesse jõuaks, tuleb alustada projektist ja projekteerimisest, mida täna tegelikult ei ole,” nentis Rainer Vakra.

Orissaare vallavanem Vello Runthal ütles, et Saaremaalt Tallinna sõitnud inimesed jäid koosolekuga rahule.

“Jäime väga rahule, et targad inimesed laua taga mõistavad seda muret ja keegi otseselt “ei” ei ütelnud,” selgitas ta. Runthal lisas, et küsimusega minnakse kindlasti edasi, kuid kuidas täpsemalt, seda koosolekul konkreetsemalt ei arutatud. “Küll leitakse lahendus, kuidas teha ja mismoodi teha, selle jaoks on spetsialistid,” oli Runthal positiivselt meelestatud.

Pöördumise esitajate sõnul vajavad Väikese väina probleemid kriisiseisundi tõttu otsustavat tegutsemist, kuna üle sajandi seisnud tamm on muutnud väina kaheks eraldi veekoguks, kus on läbivoolu lakkamise tõttu toimunud suured looduskeskkonna muutused. See on viinud väina hävingu äärele, leiavad väinatammiavade küsimuse initsiaatorid.

Lisaks Vello Runthalile võtsid riigikogu keskkonnakomisjoni koosolekust osa Pöide vallavanem Andres Hanso, Muhu valla arendusnõunik Annika Auväärt ja initsiatiivgrupi liige Heiki Hanso.

Print Friendly, PDF & Email