Evestus kutsub kõiki sünnipäeval näitusele

Täna kell 16 tähistab Erki Evestus oma 55. sünnipäeva näituse avamisega Kuressaare kultuurikeskuse saalis, kuhu on oodatud kõik tema kunsti austajad.

Näitusel saab näha Evestuse maale ja pilapilte alates 1990-ndatest kuni tänaseni. Lisaks on näitusel ka tema tütre Maria Evestuse mõned maalid.

Erki Evestus on sündinud Tartu linnas 20. septembril 1960. aastal. Oma varasemad aastad veetis ta Võru ümbruses Väimelas ja Sõmerpalus. Pärast Võru I keskkooli lõpetamist läks Evestus Tartu kunstikooli, mille lõpetas 1984. aastal kivi kunstilise kujundamise erialal. Tema kunstiõpinguid jääb Tartu Raadi kalmistule meenutama elusuurune graniitkuju, mis valmis tal Tartu kunstikooli diplomitööna.

Kunstikooli lõpetamise järel kolis Evestus Kuressaarde ja on oma järgnevad eluaastad sidunud Saaremaaga. Aastatel 1984–88 töötas ta restaureerija ja kiviraidurina. 1988–2010 oli skulptuuri- ja keraamikaõpetaja Kuressaare kunstikoolis. 2011. aastal asutas Erki Evestus karikatuuriajakirja Pilkaja.

Ta on teinud illustratsioone trükistele: 1998 Erika Esop “Rästiku Roosi”, 1998 kalender “Eesti jumalad”, 2005 “Erki Evestuse Tarkuse Raamat” (maalid 1997–2005).

Erki Evestuse esimene isiknäitus oli Kuressaare kultuurikeskuses 1986. aastal. Nüüdseks on tal isiknäitusi toimunud üle kümne ning ta on osalenud mitmetel ühisnäitustel Pärnus, Võrus jm. Väljaspool Eestit on olnud näitusi Venemaal (Valdais ja Novgorodis) ja Soomes (Tammisaaris).

Evestuse lemmikalad on õlimaal ja pilapildid. “Pean ma ennast rohkem kõrtsikunstnikuks. Kui üldse kunstnikuks. Kõrtsis on inimesel aega vaadata. Ta istub, näeb, vaatab. Hakkab nägema asja,” iseloomustab oma kunsti Evestus ise.

Ta on võitnud 2008. ja 2009. aastal Viljandis Edmund Valtmani nimelise karikatuurivõistluse peapreemia. 2014. aastal anti Evestusele Viljandi karikatuurivõistluse eripreemia karikatuuri eest, mis kujutas Putinit hullusärgis.

Erki Evestuse suur hobi on mootorrattad ja reisimine. Ühtlasi harrastab ta ka nn motoskulptuuri, disainides ümber terve mootorratta.

Erki Evestus on üks tuntumaid Saaremaa kunstnikke, kelle töödel võib sageli näha inimfiguure evestuslikult humoorikate ninadega. “Nina on inimesel kõige tähtsam asi keset nägu! Kui palju on eesti keeles ninaga väljendeid: ninamees, nina alla hõõruma, nina pihta saama, viinanina, tähtis nina…“ ütleb Evestus ise.

Erki Evestuse suurt ülevaate- ja juubelinäitust saab vaadata Kuressaare kultuurikeskuse saalis 29. oktoobrini.

Lii Pihl

Print Friendly, PDF & Email