Vanavanematele pühendatud lambapäev Lümanda põhikoolis

PÄRIS LAMBAD: Õpilased kooli juures uudistamas Saaremaa Ökoküla lambaid. Urve Vakker

PÄRIS LAMBAD: Õpilased kooli juures uudistamas Saaremaa Ökoküla lambaid.
Urve Vakker

Vanavanemate päeva tähistatakse Eestis riiklikul tasemel 2010. aastast. Idee on pärit Ameerika Ühendriikidest, kus seda hakati tähistama1979. aastast. Kuna emade ja isade päevad olid juba olemas, siis leiti, et ka vanavanemad vajavad oma päeva.

Lümanda põhikoolis on õpilased ka eelnevatel aastatel septembri teisel nädalal oma vanavanemaid meeles pidanud: saatnud kaarte koju, teinud klassikülastusi jm. Selle aasta 14. septembril pani vanavanemate päevale pühendatud üritusele õla alla ka MTÜ Lümanda Muuseum.

Oli aeg, kus igas peres oli lammaste pidamine tavaline nähtus. Nüüdseks on lambad kolinud põhiliselt suurfarmidesse ning just õige aeg kodust lambapidamist, vanavanemate pärandust, koolilastele meelde tuletada.

Nädala algusest täitusid koolimaja näituselauad igasuguste lammastega seotud esemetega: tööriistad, villased kudumid, lambanahad, kiiksuga esemed, mänguasjad, raamatud ja vestid. On, mida imetleda. Näitust rikastasid ka Saaremaa Vill MTÜ ja Uustlu talu värvimisspetsi Tiiu Kauberi stendid.

Lambapäev algas lustaka lambalauluga, mille õpetas laululastele selgeks õpetaja Karin Pulk. Avakonverentsil osales kogu koolipere ja seejärel toimusid vahvad töötoad.

Lambapäeva peaesineja Aivar Kallas rõhutas lamba kui Saaremaale sobiva “muruniitja” tähtsust. Aivar ise on lambaid pidanud aastaid ja selle töö erinevaid tahke ta välja tõigi. Seejärel jagunesid õpilased kaheksasse rühma.

Neli neist leidis tegevust väljaspool kooli: Karalas Kaja Juuliku keraamikatoas ja farmis, Imbi Lambi juures tutvuti farmi tööde ja tegemistega, Salme vallas võõrustasid Pilvelambad OÜ ning Egon ja Merike Sepa talu. Kooli juurde oli oma lambaid näitamiseks toonud Saaremaa Ökoküla. Tänapäevased seadmed kergendavad arvepidamist ja lammastest ülevaate saamist, isegi kui lambaid on üle kahe tuhande.

Meeneid valmistati kahes klassis: Paul Tohv ja Triin Malm juhendasid lambamedalite tegemist, Deisi Klaas, Anne Kolk ja Kaie Kesküla näitasid villa kraasimist, ketramist ja masinal kudumist. Nii möödusid tunnid, ka töötubasid vahetades kui üks silmapilk ning jääb vaid südamest tänada kõiki suurepäraseid koostööpartnereid.

Killuke vanavanemate pärandist sai õpilastele lähemale toodud. Lääne-Saaremaal on väga huvitavaid inimesi, kes tegelevad töö või hobi korras lammaste või nende saaduste väärtustamisega. “Mis täna olemas, see homme muuseumis” – kurb, kui see ütlus käiks ka lammaste pidamise ning kõigi töövõtete ja -oskuste kohta. Loodame, et lambapidamine päris muuseumi veel ei koli ning nooremgi põlvkond leiab endale tulevikus sellelaadset meelepärast tegevust.

Urve Vakker

Print Friendly, PDF & Email