Muhu õllemeister tahab jõuda tootmisega 40 000 liitrini aastas (1)

TASA JA TARGU: Alles tootmist alustanud, tahab Muhu õllemeister Tambet Hook edasi liikuda tasapisi. Juba varsti peaks toodangumaht kasvama. TAMBET ALLIK

TASA JA TARGU: Alles tootmist alustanud, tahab Muhu õllemeister Tambet Hook edasi liikuda tasapisi. Juba varsti peaks toodangumaht kasvama.
TAMBET ALLIK

Liival oma pruulikoja avanud Mohni OÜ tõi hiljuti rahva ette oma esimesed Muhus valminud õlled – Täitsamehe, Lõkitsa ja Nänne. Plaanid edasiseks on Muhu õllemeistril suured.

Mohni õllemeistri Tambet Hoogi jaoks oli pärast pikaajalise karjääri lõpetamist rahvusvahelises kontsernis Paulig eelmise aasta oktoobris otsustamise koht, kuidas edasi minna. “Olin seda ideed endas juba mõnda aastat kandnud ja nüüd tekkis ühtäkki vaba aeg ka sellega tegelemiseks,” rääkis Hook.

Kuna Hook on erihariduselt toiduainetehnoloog ning samas tegelenud pikka aega toidukaupade müügi ja turundusega, siis oli ta kindel, et saab oma idee elluviimisega hakkama. “Kui leidsin Muhus Liival pruulikojale sobiva asukoha, siis enam kõhklusi polnud,” nentis ta.

Tootmine puhtalt oma kapitalil

Muhu on Hoogile alati südamelähedane olnud, ta on seal veetnud viimased 20 suve, neist kümme aastat omaenda suvekodus Paenase külas. “Kuid väga oluline on ka see, et mu abikaasa on Muhust pärit,” tähendas ta.

Õlletootmist alustas Hook puhtalt oma kapitalil. “Peamiselt toimetame oma perega, aga mõningates tootmisetappides on vaja palgata ka lisatööjõudu.”

Hook toodab ale-tüüpi õllesid ning nime on need saanud vastavalt asukohale, kus need on toodetud ehk Muhu järgi. “Igal õllel on nimi, mis on seotud kohalike nimede, murdesõnade või legendidega. Praeguses valikus on Muhu Täitsamees, Muhu Lõkits ja Muhu Nänn,” rääkis Hook.

Kättesaadavus peaks veel paranema

Muhu õlled on käsitööõlled, kuna lisaks keetmisele käivad nii villimine-korkimine kui ka sildistamine käsitsi. Tootmismahust on Muhu õllemeistri sõnutsi praegu küll veidi vara rääkida, kuna just sai tootmisega alustatud, ent edasise osas on siht selge. “Plaan on toota ja müüa tulevikus 30 000–40 000 liitrit aastas,” kinnitas Tambet Hook.

Mandrile ta oma toodanguga veel jõudnud ei ole, aga lähiajal on see kindlasti plaanis. Praegu saab Lõkitsat, Täitsameest ja Nänne osta vaid Muhu ja Orissaare Konsumist ning Kuressaares Saarte Sahvrist.

Selle kuu lõpus peaks Muhu õllede kättesaadavus Kuressaares paranema ja need peaksid jõudma ka Saaremaa tarbijate ühistu linna kauplustesse. “Kuna oleme alles alustanud, on toodangu maht piiratud ja jaotust väga laiaks ajada pole seni võimalik,” põhjendas Hook, miks esialgu liigutakse edasi tasa ja targu.

Print Friendly, PDF & Email