E-Profiil laiendab Paldiskis tegevust merendussektoris

Paldiski Põhjasadamasse rajatava tööstuspargi võtmekliendiks saab masinatööstusettevõte E-Profiil, mis laiendab tegevust, et pakkuda rohkem teenuseid laevaehitussektoris. Ettevõte valmistab ja monteerib laevadele vajalikku eritehnikat.

Paldiski Põhjasadamasse rajatakse ligi 28-hektariline tööstuspark. Pargi infrastruktuuri väljaehitamiseks investeeritakse 6 miljonit eurot. Tööstusparki tuleb 5–10 tööstus- ja logistikaettevõtet, mis loovad piirkonnas 300 uut töökohta. Võtmekliendiks saab E-Profiil, mille tootmise laiendus võtab enda alla kuni 10% pargi pindalast. Ettevõte loodab seal kasvatada oma töötajate arvu 100 inimese võrra.

E-Profiili juhatuse liikme Martin Mehilase sõnul laieneb ettevõte tööstuspargis etappide kaupa. Esimene etapp peaks valmima 2016. aastaks. Investeeringu suurus on 2,5 miljonit eurot ning see tähendab uut hoonet ja seadmeid. “Planeerime ka järgmisi etappe, et tootmispindasid veelgi laiendada, ja samuti katsetuste poolt. Need laiendused sõltuvad kokkulepetest klientidega.”
E-Profiil katsetab ja monteerib Paldiskis suuri nafta-, gaasi- ja tööstusseadmeid. Ettevõtte juhatuse esimehe Toomas Jõgi kinnitusel on tänavu oluliselt vähendatud nafta- ja gaasisektori osakaalu ja pöördutud rohkem merendussektorisse. Näiteks valmistatakse laevatõukureid ja üha rohkem teenuseid üritatakse pakkuda laevadele mõeldud kraanade valmistamisel ja monteerimisel. “Praegu meil otseselt oma toodet ei ole, oleme targad allhankijad. Meie filosoofia on pakkuda toote ümber üha rohkem teenust,” ütles Jõgi.

Kui aastaid tagasi suutis E-Profiil ühe laevakraana juures saada töid 400 000 euro eest, siis eesmärk on jõuda ühe kraana mobilisatsiooniga laevale 5 miljoni eurose tuluni ehk hakata aastaks 2019 ise kraanasid laevadele paigaldama. Kui laev lõpetab projekti, siis pannakse järgmise projekti jaoks laevale uus tehnika vastavalt sellele, kas see läheb tegutsema naftaplatvormide juurde või tuuleparke ehitama, rääkisid E-Profiili juhid. Nende eesmärk on, et laevad tuleksid uut komplekteerimist tegema Paldiski kai äärde.

Paldiskis on E-Profiili eesmärkide jaoks eeldused olemas. Erinevalt Muuga sadamast puuduvad Paldiski Põhjasadamas gabariidiprobleemid. Muugal ei olnud neil võimalik oma tootmist arendada, kuna sadama ümbrus on naftatorusid täis ja seetõttu oleks suuregabariidiliste veoste transportimine probleem. Paldiski Põhjasadamas on E-Profiilil oma kai, kus töötab ka Eesti suurim, 300-tonnise tõstevõimega kraana. Selle abil saab ettevõte koostada suuri tooteid ning neid laevale ja laevalt maha laadida. Tõstevõimekust pakutakse ka koostööpartneritele. Lisaks on kaile soetatud lohistamislahendus, mille tõstevõime on 2000 tonni.

Ainus probleem on Paldiski–Tallinna trassil suuregabariidiliste veoste transporditrassi väljaarendamine. See nõuab investeeringuid suurusjärgus 1,5 miljonit eurot. “Tahame siin ka riiki kampa saada. Raske öelda, kas õnnestub, aga töö selleks käib,” lausus Mehilane. Tema sõnul on see konkurentsivõime küsimus, sest koridore, kus saab suuri tooteid liigutada, eriti palju ei ole. “See loob meie masinatööstusele konkurentsieelise,” nentis Martin Mehilane.

Ettevõtte juhid ei karda laienemisel ka tööjõupuudust. “Meil on koostöös kutsekoolidega õpipoisiprojekt, kus kutseharidus on võimalik omandada meil töötamise kõrvalt,” selgitas Jõgi. Mehilane lisas, et Paldiski ei ole kaugel ka Tallinnast, vaid 45 minutit rongisõitu. “Samas maksame Tallinna palka, kuid elu on Paldiskis palju odavam. Võib olla atraktiivne tullagi Paldiskisse elama,” leidis Mehilane. Ta kinnitas, et ka Paldiski linn tegeleb aktiivselt linna kuvandi muutmisega ja tegutseb, et luua töökohti ja muuta linna keskkond atraktiivsemaks.

E-Profiili tulemused on kasvus. Võrreldes eelmise aastaga kasvab müügitulu tänavu umbes 5% ja jõuab 28 miljoni euroni. Tulevaks aastaks sihitakse ettevõtte juhtide kinnitusel 34-miljonilist käivet.


E-PROFIIL

Aktsionärid

  • AS Tesman 38 340 €
  • OÜ Mastingo Holding 38 340 €

Nõukogu

  • Marko Mehilane, Einar Soe, Lembit Soe, Eerik Entsik

Tanel Raig, Äripäeva tööstusuudised

Print Friendly, PDF & Email