Tagamõisa poolsaarel taastati pukktuulik (GALERII)

IIDNE TUULIK: Kivestu tuulikut, mis pärineb algselt 1781. aastast, haldab MTÜ Tagamõisa. IRINA MÄGI

IIDNE TUULIK: Kivestu tuulikut, mis pärineb algselt 1781. aastast, haldab MTÜ Tagamõisa.
IRINA MÄGI

Eile avati pidulikult Tagamõisa poolsaarel Kihelkonna vallas Kõruse külas värskelt renoveeritud Kivestu tuulik.

Altia Eesti AS juhataja Kristel Metsa sõnul valiti Kivestu tuulik järgmiseks renoveeritavaks veskiks välja 16 kandidaadi seast, mis olid Altiale taotlustena esitatud. „Kõruse Kivestu talu tuulik jääb Harilaiule viiva loodusmarsruudi äärde, samuti tuulik ei asu kaugel Kõruse külaplatsist.

Omanikul on koostöökokkulepe Tagamõisa MTÜ-ga, kes haldab Kõruse küla väljakut ja tuulik on taastamisjärgselt igal ajal kogukonna kasutada. Küla üritused seotakse tuulikuga, et lisada piirkonnale atraktiivsust ja väärtustada kultuuripärandit,“ ütles Mets. Tuuliku restaureerisid Hiiumaa tuulikumeistrid koostöös Saarte Turismiarenduskeskuse MTÜ ja Saaremaa Tuulikute Meistrikojaga. Kivestu tuulikut, mis pärineb algselt 1781. aastast, haldab MTÜ Tagamõisa.

Kristel Mets avalikustas Kivestu tuuliku avamisel, et kuigi kolme aastane leping, mille kohaselt iga aasta taastati üks tuulik, on lõppenud, jätkatakse tuulikute taastamise lainel. Nimelt on Altia ja Tuulikute Meistrikoja vahel sõlmimisel samalaadne leping ka järgmiseks kolmeks aastaks. Mets märkis, et lähiajal antakse teada, mis ajaks oodataks uusi taotlusi, et oktoobri lõpul otsustada ära järgmine projekt. Altia rahastamisel on varasemalt taastatud veel Pihtla valla Ennu küla tuulik ja Ilaste tuulik Viljandi rahvuspargis. Samuti toetas Altia Leedri küla tuuliku taastamist.

Jaanus Tahk, kelle maa peal tuulik asub ja kes renoveerimiseks taotluse esitas, märkis, et mõte tuulik taastada on tegelikult juba 20-30 aastat vana. Edasine plaan on mehel tuulik tööle saada, milleks on aga vaja veel veidi tööd teha. „Mina ei ole veel näinud, kuidas tuulik töötab, aga tahan selle oma elu jooksul kindlasti ära näha ja tahan, et teised ka seda näeksid, sest see on omaette vaatepilt,“ märkis ta.

Tuulikute Meistrikoja veskite arhitekt Mihkel Koppel ütles, et see on vanim pukktuulik, millega tema on töötanud. Ta selgitas, et kuna kirjalikku informatsiooni toonaste ehitiste kohta eriti pole, tuli kogu taastamiseks vajalik info saada tuuliku juppidest. Enne taastamist oli tuulik sissevarisenud.

Print Friendly, PDF & Email