Sordiehtsuse kontroll käis Saaremaa aedu kaemas

TAIMETARGAD: Kalev Treile (vasakul) on külla tulnud aiandusinimesed Toivo Univer, Lidia Klaas, Väino Eskla ja Jaan Kivistik. TAMBET ALLIK

TAIMETARGAD: Kalev Treile (vasakul) on külla tulnud aiandusinimesed Toivo Univer, Lidia Klaas, Väino Eskla ja Jaan Kivistik.
TAMBET ALLIK

Esmaspäeval oli Saaremaal esmakordselt külas üleriigiline puuvilja- ja marjakultuuride sordiehtsuse kontroll, kes külastas nelja puuviljakasvatajat.

Sordiehtsuse kontrolli läbiviija, aiandusagronoom Väino Eskla ütles, et komisjon käis Pöide vallas Enno Välisoni Jaani-Enno talus, Kalev Trei Kullamäe talus Pihtla vallas, Kloostrimetsa aiandis Kudjapel ja Kadastiku õunaaias Salme vallas. Saaremaa aedade ringsõidul osalesid aiandusliidu puuviljanduskomisjoni liikmed Jaan Kivistik, Toivo Univer, Liidia Klaas ja Väino Eskla.

“Igaühel oli mõningaid sorte, mille puhul nad kahtlesid, kas on õige või pole,” ütles Väino Eskla, kelle sõnul on paljundusmaterjali levitajate puhul oluline, et sort ei leviks vale nime all laiali.

Väikeses koguses taimede paljundusega tegelev Kalev Trei ütles, et ekspertide külaskäik oli talle igati kasulik ja tegi nii mõnegi aiandusalase asja selgemaks. “Kõik need neli inimest on aianduses väga kõvad tegijad,” kiitis Trei külas käinud eksperte.

2013. aasta septembris põllumajandusministeeriumi tellimusel alanud üleriigiline puuvilja- ja marjakultuuride sordiehtsuse kontrollimise eesmärk on istandikes ja aedades kasvavate emataimede sordiehtsuse kindlakstegemine.

Saaremaa oli maakondade arvestuses viimase kolme maakonna hulgas, kuhu kontroll on oma kolme tegevusaasta jooksul põiganud.

Sordiehtsust kontrollitakse õuna-, pirni-, hapukirsi-, maguskirsi- ja ploomipuude, punase ja musta sõstra ning karusmarja emataimedel ja istikutel, lisaks viljapuude pookealustel. Kontrolli alt jäid aga näiteks välja maasikas, vaarikas, mustikas, astelpaju jt vähemlevinud liigid.

Töö käigus kantakse puuvilja- ja marjakultuuride emataimede asukohad ning paljundus- või istutusmaterjali tootvad puukoolid andmebaasi.

Sordiehtsuse kontroll abistab istikute paljundajaid ja emaistandike rajajaid, suurendades puukoolide usaldusväärsust tarbija silmis ja puukoolide konkurentsivõimet turul.

Kvaliteetsete istikute kaudu võib oletada positiivset mõju uute istandike ja aedade rajajatele, aiapidajatele, aiandusnõustajatele ja aiandusõppuritele.

Print Friendly, PDF & Email