Eilseni ootas sotsiaalministeerium omavalitsustelt tagasisidet pagulaste vastuvõtmiseks valmisoleku ja võimalike eluruumide olemasolu kohta. Kõik Saare maakonna omavalitsused vastasid, et praegu neil vabu või sobivaid ruume pakkuda pole.
Lisaks väljendas osa omavalitsusi nördimust, et selles küsimuses puudub või ei ole nendeni jõudnud kogu protsessi laiem strateegiline lahendus.
Pikemalt kirjutanud Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep on vastanud, et arvestades pidevalt kasvavat põgenike voogu, kaheldakse sügavalt, et tegemist on vaid sõjapõgenikega.
“Kõigepealt peab Euroopa Liit koos maailmaorganisatsioonidega pidurdama väljarännet, lahendades põgenike koduriikides väljarännet tekitavad probleemid, ja likvideerima ärilise inimkaubanduse,” märgib Leisi vallavanem oma vastuses. “Alles siis oleme nõus panustama juba saabunud pagulaste integreerumisse ja võimaldama eluaseme.”
Mõtlep on veel välja toonud, et siiani ei ole omavalitsus teadlik, kuidas ja kui kaua pagulaste vastuvõtmist ja neile eluaseme kindlustamist rahastatakse. Samas on Leisi vallavanem märkinud, et tõstatada tuleks pigem Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmise küsimus.
“Sealne rahvas on oma kultuurilise, usulise ja keelelise tausta tõttu meie ühiskonda oluliselt paremini integreeritav,” leiab ta.
Kuressaare linnapea Madis Kallas vastas, et linnavalitsus mõistab Euroopa pagulaskriisi lahendamisega seotud muresid, kuid Kuressaare munitsipaalkorterid ja sotsiaalpinnad on praegu oma linna kodanike poolt hõivatud. Ka Kallas on välja toonud, et linnavalitsusel puudub info, kuidas on tagatud saabuvate pagulaste sotsialiseerimine kogukonda.
“Selgema strateegia olemasolu korral on Kuressaarel võimalik hakata planeerima erinevaid meetmeid tekkinud olukorra lahendamiseks,” märgib ta.
Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam selgitas sotsiaalministeeriumile, et üldine hoiak on negatiivne, kuna seni puudub riigipoolne selge nägemus ja garantii kogu protsessi toimimiseks. Ta lisab siiski, et küsimust arutatakse ka järgmisel vallavolikogu istungil. Praegune seisukoht on aga, et Kihelkonna vald praegu pagulaste vastuvõtmiseks valmis ei ole.
“Hetkel olemasolevad sotsiaaleluruumid on hõivatud ning uute sotsiaaleluruumide juurde loomine nõuab täiendavaid rahalisi vahendeid,» on ministeeriumile vastanud Lääne-Saare vallavalitsus.
Teisedki vallavalitsused andsid teada, et valmisolek pagulasi vastu võtta praegu puudub.
kihelkonna vajaks küll elanikke ja koolilapsi
et pole eluruume pakkuda.
http://www.ohtuleht.ee/693264/islamiriigi-agent-euroopasse-on-smugeldatud-tuhandeid-puhasodalasi
Aeg oli siis kuuke peale jaanipäeva:
Üleeile Pärnus sise- ja sotsiaalkaitseministriga kohtunud Saare maavanema Kaido Kaasiku sõnul on sõjapõgenike vastuvõtmine eranditult omavalitsuste endi teha ja keegi neile ses küsimuses survet avaldama ei hakka.
“Kui me ikka kangekaelselt raiume, et meie pagulasi ei taha, sest meil vastavaid tingimusi ja suutlikkust ei ole, siis ega need inimesed siia ka tule. Lihtsalt kuskile tühja metsatallu me neid paigutama ei hakka, inimestega tuleb ka tegeleda,” ütles Kaasik .
…
http://arhiiv.saartehaal.ee/2015/07/24/maavanem-kaasik-keegi-meile-pagulasi-peale-ei-suru/
Kaasik varsti esimesena Kuivastu kai peal uussaarlasi tervitamas. Lõikab lindi läbi, esitab mõne rahvatantsunumbri ja tulevad kõik käsikäes sisemaa poole. :-))
elavad inimesed 4 aastat lumes kütteta kiletelkides,kohutav.selles on süüdi euroopa sotsid,kes tahtsid levitada ”euroopalikke väärtusi”,loe homoõigusi.
Need vallad, kus on pagulasest vallavanem peaksid seda tõesti tegema.
Parim uudis saaremaalt viimasel ajal. Lihtsalt super.
Miks me ei armasta pagulasi? Lihtne! Pagulasele kehtib euroopa sotsiaalharta täies mahus. Oma rahvale, eestlasele ainult valitud punktid. Eestlane pole ju inimene! Pealegi õhutab Delfi võõrviha oma kommentaaride keelamisega. Sõnavabadus – see on võimalus heaks kiita valitute tegevus. Kriitika on vihakõne.
Lisaks veel meil kehtiv Välismaalaste seadus:
§ 178. Makstavale töötasule esitatavad nõuded
(1) Tööandja on kohustatud maksma välismaalasele tasu, mille suurus on vähemalt võrdne Statistikaameti poolt viimati avaldatud Eesti aasta keskmise palga ja koefitsiendi 1,24 korrutisega.
NB. Varjupaiga taotleja, kes taotleb Eesti Vabariigilt õigusliku kaitset, ei ole välismaalane selle seaduse mõttes. “Pagulase” staatuse saaja on lihtsalt Eesti Vabriigilt tähtajalise elamisloa saaja ja ei tähenda välismaalast selle seaduse mõistes.
Juba mujal pagulase staatuse saanu, kes tuleb/tuuakse/saadetakse/kolitakse on välismaalane meil kehtiva Välismaalaste seaduse mõistes.
Torgu vallal aastaid Tammuna kordon müüügis, sinna mahutaks neid paarkümmend, see on ca 10% valla elanike arvust.
Saar jookseb rahvast ning noortest tühjaks ja nüüd pole eluruume? Eluruume ehk leiaks, rakendust ei leia.
Kuulsin raadiost,et pagulastele pidid ka ahjuküttega majad kõlbama.No ei tea aga raske uskuda.Aafrikast tulnu võtab sae ja läheb metsa puid varuma?Ja kus tal see mets,kas riigi-või erametsa?Rootsis ei tule pagulane bussist väljagi,kui maja tundub kehvavõitu!
No see on ehitatud vene sõduritele, aastaid lõhutud, seal ei saa isegi sõrulane elada, eestlasest rääkimata, pagulasi pole mõtet isegi mainida.
kõigepealt õpetame KÕIGILE eesti keelt mitteoskavatele kõnelevatele venelastele eesti keele selgeks JA SIIS hakkame vaatama, kuhu me need neegrid topime. Pigem tuleks jagada pagulastele euroopa piiril relvi ja laskemoona ja neid suunata oma riiki tagasi. Las löövad seal kõigepealt korra majja ja siis tulgu turistina euroopasse. Või võtta vastu raske otsus, nagu seda tegid ameeriklased 45ndal aastal ja kostitada paari pommiga tugipunkte. Või siis radikaalsemalt mõeldes: eurooplased pagesid ja pagevad edasi usasse, kus nad on hävitanud kohalikud elanikud, võibolla tulebki lihtsalt loobuda ja võtta vastu otsus, et kuna me hävitasime põlisameeriklased siis kättemaksuna las hävitab must manner euroopa.
“Kui me ikka kangekaelselt raiume, et meie pagulasi ei taha, sest meil vastavaid tingimusi ja suutlikkust ei ole, siis ega need inimesed siia ka tule. Lihtsalt kuskile tühja metsatallu me neid paigutama ei hakka, inimestega tuleb ka tegeleda,” ütles Kaasik . kuua aega tagasi.
Täna teatas peaminister: “Mis teeb mind murelikuks, on see, et päris mitmed omavalitsused on öelnud, et nemad tahaks selle meie kõigi ühise probleemi lahendamisest kõrvale jääda. Ma kutsun üles kõiki omavalitsusi järele mõtlema,” … “Näidates üles inimlikkust, näitavad omavalitsused üles solidaarsust mitte ainult sõjapõgenike ja Euroopa Liiduga, vaid ka Eesti valitsusega” .
http://uudised.err.ee/v/eesti/51141a78-9fd7-4805-b267-a6e85aa89222/roivas-kutsun-omavalitsusi-ules-jarele-motlema
Noh omavalitsused, mis siin enam “mõelda” – “ühineda” on vaja?!
PS. Kirjutises on lause Rõivase sõnul peab Eesti tegema kõik, et ühelt poolt suurendada oma võimet inimesi aidata, aga teiseks panustama, et kriis edasi ei eskaleeruks. Jutt on küll teisest kriisist aga Eesti Riik peab tegema esmalt kõik, et suurendada oma võimet Eesti inimesi aidata, mitte norima tüli omavalitsustega!
Ja tuli see ühinemise värk ka nüüd ära peale seda, kui omavalitsused pagulaste vastuvõtmise suhtes valitsusele trääsa näitasid: “Omavalitsusreformi eesmärk ei ole piiride muutmine ja üksuste arvu vähendamine. Liitmine on lihtsalt võimekuse tagamiseks hädavajalik.
…
http://epl.delfi.ee/news/arvamus/arto-aas-omavalitsusreform-pikk-samm-tugevamate-omavalitsusteni?id=72422845
Pidime ju tegema riigireformi või vähemalt haldusreformi, selleks läkski kogu see temaatika riigihalduse ministri pädevusse. Tegelikult ainult selleks see ametikoht loodigi.
Jõuti aga jälle omavalitsusreformini, mille “eesmärk ei ole” aga olemus on ikkagi omavalitsuste piiride muutmine ja omavalitsuste arvu vähendamine.
Riik on ise nii haldussuutmatu, et sotsaalministeerium “unustas” küsida Lääne-Nigula vallalt, palju too on nõus pagulasi vastu võtma, sest üllatus-üllatus salaja on tekkinud ühinemise teel mingi suur Lääne-Nigula vald Läänemaale. No kui unustas, siis unustas aga kuidas “unus” selline küsimus esitamata Tallinna linnale?! Ühinege, ühinege… võimekus tõuseb nii, et pagulastest jääb veel puudugi!