Koolilapse silmad saavad vatti

VALIK ON SUUR: Marilil ja tema emal Eliis Paimrel pole see esimene kord prillipoes käia. Foto: Tambet Allik

VALIK ON SUUR: Marilil ja tema emal Eliis Paimrel pole see esimene kord prillipoes käia. Foto: Tambet Allik

Pika kooliaasta jooksul saavad õpilaste silmad kõvasti koormust – lugemist ja kirjutamist on tundides palju, pärast tunde ootavad oma järge õpetaja antud kodused ülesanded ja kohustuslik kirjandus. Kui õpilane veel oma vaba aja arvuti, teleka või nutiseadme seltsis veedab, ei pruugi silmad pingele vastu pidada.

“Liigne arvuti ja nutitelefoni kasutamine koolilaste silmadele head küll ei tee,” tõdes Saare Optika optometrist Anu Abel. “Õpilaste silmade koormus on ju päevast päeva niigi suur.”

Abel on optometristina töötanud 13 aastat, neist Ajamajas kuus.

Seda, et Saaremaa laste silmade tervis nende aastate jooksul oluliselt kehvemaks muutunud oleks, ta öelda siiski ei saa. “Arvutiajastu on kestnud ju hulga kauem,” tähendas Abel, lisades, et prille määratakse lastele küll aina rohkem.
“Tõenäoliselt on põhjuseks ka see, et vanemad käivad lastega rohkem arsti juures,” arvas Abel.

“Laisk silm” võib paraneda

“Lapsel peaks nägemine seitsmenda eluaastani olema pigem pisut plussi poole peal,” ütles Abel. “Lühinägelikkus – mille korral silm nägemisteravuse hindamiseks mõeldud tabeli kõiki vajalikke märke ja ridu ei seleta ning kirjutatakse välja miinusprillid – on sageli pärilik. Kui vanematest ühel on prillid, on tõenäoline, et ka laps võib need saada.”

On lapsi, kellele määratakse prillid juba enne kooli. “Kui laps on liiga palju nutitelefoni, arvuti või tahvelarvuti ekraani vaadanud, läheb silmalihas krampi ja tekivad spasmid,” selgitas Abel. “Siis saabki laps prillid, et silmalihaseid lõõgastada.”

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email