RMK toob saarele suure seajahi (13)

Riigimetsa majandamise keskus (RMK) korraldab oktoobris traditsioonilise suurklientide jahipäeva, mis oma sadakonna osavõtjaga on sügavas kontrastis näiteks Kärla jahimeeste otsusega seakatku ohu tõttu võõraid jahile mitte kaasa võtta.

“Ei ole kuskil ühtegi reeglit, mis keelaks mandri jahimehel minna Saaremaale linnujahile või Saaremaa jahimehel mandrile karujahile,” ütles RMK jahinduse peaspetsialist Kalev Männiste. Tema sõnul kujutab RMK iga-aastane jahipäev endast vabas looduses peetavat kliendiüritust, mille sadakonnast osavõtjast moodustavad jahimehed tegelikult suhteliselt väikese osa.

Teisalt aitab jahipäev kaasa RMK Kuressaare jahipiirkonnale seakatku tõttu peale pandud suurendatud küttimismahu täitmisele.

Männiste selgitas, et ehkki RMK müüb igal aastal enampakkumisel Kuressaare jahipiirkonnas suurulukite jahilube, vastutab jahipiirkonna küttimismahu täitmise eest mitte jahilubade omanik, vaid RMK. “Leiame, et mõistlik oleks neile appi tulla, sest me peame küttimismahu täitma nui neljaks,” rääkis Männiste, viidates seakatku tõttu ette antud erakordselt suurtele küttimisarvudele.

“Isiklikult arvan, et seakatk on Eestis levinud juba niivõrd hullusti, et enam ei saakski rääkida seakatkuvabadest piirkondadest. Kui juba marjuline metsas käies saab endale seakatkupisiku külge, siis on asi naljast väga kaugel,” lisas ta.

Saarte jahimeeste seltsi juhatuse esimees Mati Tang möönis, et võrreldes Kärla jahiseltsi külalisjahi peatamise otsusega on RMK suurjahi korraldamine Saaremaal tõesti väga kontrastne käitumine. “Aga ma usun, et seal tehakse enne läbi ka jalanõude desinfitseerimine ja alles siis minnakse metsa,” sõnas Tang.

Mati Tang ütles, et Saaremaa jahiseltsid ei ole seakatku ohuga seoses midagi mustvalgel kokku leppinud, iga selts otsustab ise, kuidas toimida. “Kui külalisjahti üldse mitte pidada, siis see kindlasti mõjuks seakatku levikule karvavõrra pärssivalt, aga samas ei ole üheselt selge, kuidas katk levib või mis teda takistab,” rääkis Tang, kelle sõnul pole seetõttu mõtet rumalusi teha ega mõttetult tõmmelda.

Külalisjahi keelustanud Kärla jahimeeste seltsi esimees Aarne Mesila suhtus RMK suurklientide jahipäeva korraldamisse rahulikult. “Eks marjulised-seenelised käivad ju ka metsas ja veelgi suurem tõenäosus katku levimiseks on metsa ülestöötamisetehnika,” sõnas Mesila, jättes käitumisreeglite kehtestamise iga jahiseltsi enda otsustada.

Print Friendly, PDF & Email