Valdadel pole pagulastele eluruume pakkuda (16)

Raido LiitmäeSotsiaalministeerium ootab 9. septembriks omavalitsustelt andmeid pagulaste majutamiseks sobivate eluruumide kohta. Esimeste omavalitsustena arutasid ettepanekut Muhu ja Torgu vald, kes ei leia pagulaste vastuvõtmiseks võimalusi.

Muhu vallavanema Raido Liitmäe (fotol) sõnul pole Muhu vallal pagulastele ruume pakkuda, sest ka kohalikele endile ei jagu elamispinda.

Esmaspäeval pagulaste vastuvõtmise küsimust arutanud Torgu vallavolikogu leidis, et vallal puuduvad tingimused pagulaste vastuvõtmiseks. “Kuulujutu tasemel on olnud kuulda ühe vallas tegutseva ettevõtja soovist pagulasi majutada, aga ametlikku kirjakohta selle kohta vallale laekunud pole,” ütles Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest.

Sõrve turismitalu omanik Jüri Mitt ütles, et tal mingid mõtted pagulaste majutamisega seoses tõepoolest olid, kuid praegu eelistab ta jääda vanade liistude juurde. “Ma võin ju neid pagulasi majutada, aga kohalik omavalitsus siin on niivõrd nõrgukene, et hea, kui nad oma inimeste ja vanuritega hakkama saavad,” lausus Mitt, viidates valla suutmatusele pakkuda sisserändajatele tööd ja osutada sotsiaalteenuseid.

Ruumipuuduse tõttu on sunnitud sotsiaalministeeriumile eitava vastuse saatma ka Orissaare vald. Vallavanem Vello Runthali sõnul puudub Orissaares ametlik üüriturg ning kuskil külas ei pruugi võõramaalased sulanduda ja neil pole ilmselt soovi ka sinna minna.

Samuti leidis Runthal, et Orissaare kogukonnas on võib-olla üks kümnest pagulaste küsimuses salliv, ülejäänud ei pruugi seda olla. “Kui juhtub aga nii, et Orissaare tamme alla on hommikul siginenud üks perekond, kel pole kodu ja kes paluvad end aidata, küll me siis aitame,” rääkis vallavanem. “Olgem ausad, neil on parem olla suuremates kohtades, Orissaares pole neile pakkuda tööd ega nende kultuurile sobivat õhtust tegevust – me ei suuda neid sulandada.”

Pöide vallavanem Andres Hanso ütles, et Pöide vallal ei ole praegu pagulaste majutamiseks ainsatki korterit, küll on aga vabu korterid eraomanikel. Saarte Hääl küsis 2,5 aastat Egiptuses giidina töötanud Hansolt, kuidas tema hinnangul araablased või aafriklased Ida-Saaremaale sobituksid. “Inimesi on igasuguseid, kindlasti on ka neid, kes ei sobitu üldse, ja neid, kes sobituvad. Aga eks see ole kõik üks loteriivärk,” lausus Hanso, kelle hinnangul tuleb Eesti omavalitsustel tahes-tahtmata sisserändajatega millalgi tegelema hakkama.

Pihtla vallavanem Jüri Saar ütles, et niikaua kui pole konkreetset pakkumist, ei hakka Pihtla vald omal algatusel midagi välja käima. Praegustel andmetel oodatakse Eestisse kuni 200 pagulast, mida on vähem kui on Eestis omavalitsusi. “Mis me siin niisama töiseid ettevalmistusi teeme, aga ma ei eita, et kui inimestel on abi vaja, siis tuleb sellega tegeleda,” lausus Saar.

Kuressaare linnapea Madis Kallas ütles, et kavatseb arutada pagulaste vastuvõtmise teemat endise linnapea, praeguse riigikogu väliskomisjoni esimehe Hannes Hansoga. “Enne kui Kuressaare linn annab mingisuguse eluruumide arvu või lahenduse, kus nad siin Kuressaares võiksid elada, tahan ma kindlasti saada vastuseid väga paljudele küsimustele,” rääkis Kallas.

Ain Lember, Tõnu Veldre

Print Friendly, PDF & Email