Uute parvlaevade toojad said altkäemaksukahtlustuse (35)

Foto: Raul Vinni

Foto: Raul Vinni

Eile pidasid kaitsepolitseiameti töötajad altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni AS-i Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili (fotol). Nende meeste juhitud ettevõte peaks hakkama tegelema ka Väinamere parvlaevaühendusega juba 2016. aastal.

Kaljuranda ja Kiili kahtlustatakse altkäemaksu võtmises suures ulatuses mitme aasta jooksul. Altkäemaksu võtmine suures ulatuses tähendab seaduse järgi vähemalt 40 000 euro suurust altkäemaksu. Majandus- ja taristuminister Kristen Michali sõnul peavad Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand ja juhatuse liige Allan Kiil oma ametikohalt lahkuma.

“Mina olen sajaprotsendiliselt veendunud õigusriigi pooldaja ning inimeste süü või süütuse otsuse saab teha ainult kohus. Aga olukorras, kus on käimas suured hanked ja üleval on kahtlused, ma arvan, et nad peaksid panema paberi lauale ja tulema juhatusest ära. Kui mitte, siis peab ilmselt nõukogu lähipäevil selle otsuse langetama,” ütles Michal Postimehele.

Minister märkis samas, et oli uurimisest teadlik. Kiili ja Kaljuranda hoiti ametis, et uurimistoiminguid mitte segada.

“Nii mina kui ka minu eelkäijad on mitme aasta jooksul olnud sellest uurimisest teadlikud. Kaitsepolitsei ja prokuratuur viivad ja on viinud läbi uurimistoiminguid, millest ka mind on informeeritud. Kuna uurimine on toimunud mitme aasta jooksul, ei ole ma esimene minister, kes sellest teadlik on,” ütles Kristen Michal Delfile.

Seevastu Tallinna Sadama nõukogu ei teadnud asjast midagi. Nõukogu liige Jaanus Tamkivi kinnitas Saarte Häälele eile ka teiste nõukogu liikmete sõnu, et nende jaoks oli see täielik üllatus. Valitsuspartei etteotsa ja riigikokku kuulunud Tamkivi ei olnud võimalikust uurimisest mitte midagi kuulnud.

Altkäemaksu andmises kahtlustatavana on kinni peetud kolm inimest ja sellele kaasaaitamises kahtlustatavana veel kolm inimest. Ükski ettevõte praeguse seisuga kahtlustust saanud ei ole.
Eile tehti nii Kaljuranna kui ka Kiili elukohas läbiotsimisi.

Delfi tegi eile ülevaate mõlema mehe üsnagi suurejoonelisest kinnisvarast. Kiilile kuulub näiteks muu hulgas ka Abruka külas Peetri kinnistu, mil suurust 6,8 ha.

Ka Saarte Hääle allikad on öelnud, et uurimine on kestnud juba mõnda aega. Väidetavalt on juhtum seotud laevandusega ja ei saa välistada, et sinna võib olla segatud ka uute parvlaevade tellimine. Teadupoolest hakkab Tallinna Sadama tütarfirma TS Shipping 2016. aasta teisest poolest Väinamerel parvlaevaliiklust pakkuma.

Tallinna Sadama kommunikatsioonijuht Sirle Arro ütles eile Saarte Häälele, et altkäemaksuskandaal ei mõjuta uute laevade ehitamist. “Parvlaevade ehitamiseks on sõlmitud lepingud ja nende täitmine jätkub plaanipäraselt,” kinnitas Arro.

Print Friendly, PDF & Email