Sõmera hooldekodu suletakse aastaks 2023 (9)

Aastateks 2014–2020 koostatud üleriigilise erihoolekande arengukava näeb ette paar aastat tagasi uuenduskuuri läbinud Sõmera hooldekodu sulgemise.

“Sõmera hooldekodu on kavas päriselt sulgeda, aga see on väga pikk protsess, kuna seal elab väga palju inimesi,” ütles AS-i Hoolekandeteenused infojuht Kadri Lehenurm. “Lõplik tähtaeg, millest räägitakse, on isegi aasta 2023.”

Vastavalt erihoolekande arengukavale jäävad olemasolevad suured hoolekandeasutused kasutusest välja ja nende asemele ehitatakse üle Eesti kuni 30-kohalisi üksusi. ERF-i vahenditest on erihoolekande taristu investeeringuteks aastatel 2014–2023 kavandatud 56 miljonit eurot.

Saaremaale ei pruugi AS-i Hoolekandeteenused Sõmera hooldekodu sulgemise järel aga ühtegi väiksemat üksust tulla, ehkki maakonnas vajab ööpäevaringset erihooldeteenust 40–60 inimest.
“Uuritud on toetatud elamiseteenuse üksuse loomist Kuressaarde ja selliseid väikseid plaane on veel olnud,” ütles Lehenurm. “Saaremaa erivajadustega inimesed peaksid saama ju koha Saaremaal, mitte mandrile kolima,” lisas ta.

Praegu 377-kohalises Sõmera hooldekodus on erihoolekandeteenust pakutud 1976. aastast. Hooldekodu juurde kuuluvad kümme kliendimaja, tegevusmaja, söökla ja töökoda.

2012. aastal hooldekodus tehtud remondi käigus vahetati ära hoonete katused, aknad ja tehti korda fassaadid. Hooldekodu remondiks eraldati Sõmera hooldekodule CO2 raha pisut üle 2,4 miljoni euro ja AS Hoolekandeteenused panustas omalt poolt lisaks umbes 320 000 eurot. Tollal ütles Hoolekandeteenuste kinnisvarajuht Karl Mänd Saarte Häälele, et seda ohtu, et Sõmera Kodu ühel päeval suletakse, pole.

Kadri Lehenurm ütles, et pärast hooldekodu sulgemist lähevad Sõmera hooned müüki. “Meie eesmärk on loobuda kinnisvarast, mis ei ole teenuse osutamiseks vajalik,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email