Sõnajalgade päikeseparki Üüdibel tuleb 740 paneeli (3)

TAHTMIST TÄIS: Seni tuuleenergia vallas tuntud Andres ja Oleg Sõnajalg plaanivad nüüd Eesti esimest hübriidjaama. Foto: Tambet Allik

TAHTMIST TÄIS: Seni tuuleenergia vallas tuntud Andres ja Oleg Sõnajalg plaanivad nüüd Eesti esimest hübriidjaama. Foto: Tambet Allik

Tuuleenergia ärimehed Andres ja Oleg Sõnajalg on rajamas päikeseelektrijaama Salme vallas asuvasse Üüdibe külla. Sinna on kavas paigaldada kokku 740 päikesepaneeli.

Salme vallavalitsuse istungil kooskõlastati Üüdibe külas asuva Tuulevälja katastriüksuse jagamine kaheks eraldi Tuulevälja ja Päikesevälja maaüksuseks. Kõnealune katastriüksus kuulub Siiri ja Viivi Sõnajalale ning ühele neist kahest maaüksusest – Päikesevälja maaüksusele – tahavad nende abikaasad Andres ja Oleg Sõnajalg rajada päikeseelektrijaama.

Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul on vennad Sõnajalad esitanud vallale juba ka ehitusloa taotluse. Otsust selle kohta nädala alguse seisuga veel ei olnud, ent põhimõtteliselt ei ole vallal Poopuu sõnul päikeseelektrijaama vastu midagi. “Kui see tuleb, ega see paha ole,” arvas vallavanem.

Projekt on vallajuhtidel laual olemas ning Poopuu andmeil on Sõnajalgadel kavas paigaldada kõnealusele maaüksusele 740 päikesepaneeli. “Vaatame veel üle, kas on täiendavalt kooskõlastusi tarvis või midagi,” märkis ta.

Vallavanem lisas, et kuna praegu on tegemist põllumaaga, siis tuleb maaüksuse sihtotstarve enne pargi rajamist muuta tootmismaaks. Tuulevälja maaüksuse osa jääb vähemalt esialgu tühjaks.
Andres Sõnajala sõnul ongi tegu Salme taastuvenergia teadus- ja arenduskeskuse territooriumile planeeritud päikeseelektrijaamaga, mis täiendab tuuleelektrijaama tööd.

Ta märkis, et erinevate energiaallikate samaaegne kasutamine tagab stabiilsemad võimsused, mistõttu uurivad paljud maailma juhtivad tuulikutootjad võimalusi tuule toetamiseks päikeseenergiaga. “Päikesevälja testprojektist saab Eesti esimene tööstuslik hübriidjaam,” tõdes Sõnajalg.

Testprojekti planeeritud suurus on Andres Sõnajala andmeil energia tootmise mõttes marginaalne – 185 kW, kuid nende endi jaoks on eelkõige oluline hübriidtehnoloogia katsetamine.
“Oleme juba esitanud ka ehitusloa taotluse, kuid projekti valmimise aega on veel vara öelda, sest arendustegevus alles käib,” rääkis Sõnajalg.

Taastuvenergia ettevõtja selgitas, et Eesti esimene hübriidjaam on teadus- ja arendustegevuses olulisel kohal ning laiemalt on nende tegevuse eesmärk Eestis uue tööstuse rajamine. Selle aastane eksportkäive ulatub sadadesse miljonitesse eurodesse ning tööstus pakub tööd 1500 inimesele. “Päikesepargi testprojekt täiendab ja toetab seda eesmärki,” kinnitas Andres Sõnajalg.

Print Friendly, PDF & Email