Jööri suveöös kõlasid kümned kandlelood

Pisut vähem kui kuu aega tagasi, 31. juulil toimus Orissaare vallas Jööris I kandleöö, eestvedajaks kandlemängija ja -pedagoog Õie Pärtel.

Juba kuraditosin korda on Orissaares talviti korraldatud kandlepäevi, siis tekkis kanneldajatel aga tahtmine ka suvel kokku saada. Nii sündiski kandleöö idee.

Esimene kandleöö läks igati korda. Esinesid nii väikesed kui ka suured kandlekoosseisud. Pillikooslused jagunesid rahva- ja väikeste kannelde koosseisudeks.

Rahvakandle poolt esindas kohaletulnud pillimängijatest moodustunud ühiskoor: Pille Karras Keilast, Guldžahon Jussufi Viljandist, Õie Pärtel, Malle Mölder ja tema õpilased Pärnumaalt.

Orissaare muusikakooli esindasid Õie Pärtli kasvandikud Ann Kärner, Irma Jäe ja Johanna Keerd.

Seevastu väikeste kannelde ring oli palju laiem: Malle Mölder koos Pärnumaa kanneldajatega, Malle Türgi juhendatav kandlekoosseis Tartumaalt, Irja Aardam ja Tiina Oks Leisi vallast, Õie Pärtli juhendatud Valjala kandleansambel ja Orissaare kultuurimaja ansambel Kannelnaised, Karmen Juhkam Väänast ja Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilane Sigrid Vinn Kuressaarest. Ühtekokku esitati 32 pilli- ja laululugu.

Lisaks neile astusid üles mitmed julged solistid, kes end laval igati kindlalt tundsid.

Kandleöö repertuaari moodustasid tuntud rahvaviisid. Eriti puudutas hinge rahvalik laul “See Saaremaa on üks väikene maa”.

Hoolimata osalejate väga erinevast vanusest ja pillimängu kogemusest oli tunda head lavalist koostööd.

Mainimist väärib asjaolu, et kõik osavõtjad nautisid pillimängu – just see ongi selle ettevõtmise mõte.

Suur heameel on selle üle, et on olemas nõnda kaunis lauluväljak nagu Jööris – vabaõhufestivali kohta oli seal äärmiselt hea akustika. Vaiksel ja kaunil kuuvalgel hilisõhtul kõlas kandlemäng suurepäraselt.

Õie Pärtel, kes on juba aastaid õpetanud Orissaare muusikakoolis rahvapille ning juhatab Orissaare kultuurimaja ja Valjala rahvamaja juures erinevaid kollektiive, paistab olevat kõige õigem inimene sellist üritust korraldama.

Tema töökus ja armastus kandlemängu vastu on nõnda nakatavad, et miski ei peata soovijaid nii kaugele kohale sõitmast ja rõõmsalt musitseerimast. Olid ju kõik esinejad kokku tulnud erinevatest paikadest.

Jääb vaid loota, et sellest ilusast ettevõtmisest saab samuti traditsioon.

Guldžahon Jussufi
Pille Karras

Print Friendly, PDF & Email