Saaremaale tuli energiat säästva kodu auhind

Saare maakonda tuli tänavu koguni neli kodukaunistamise auhinda – lisaks kolmele Eesti kauni kodu tiitlile energiasäästliku kauni kodu tiitel.

Üleriigilise heakorrakonkursi “Eesti kaunis kodu” maakondliku hindamiskomisjoni otsusel kuulutati aastaauhinna vääriliseks Elle ja Veljo Otsa kodu Paenase külas Muhu saarel, Soela sadam Leisi vallas ning Elvi ja Reet Viira Tiisu loopealne Suure-Rootsi külas Pihtla vallas. Mäe talu Püha külas Pihtla vallas pälvis aga eriauhinna kui energiasäästlik kaunis kodu.

58 aastaauhinda kaunimatele kodudele ja eriauhinnad andis pühapäeval Narvas toimunud vastuvõtul üle president Toomas Hendrik Ilves.

Mäe talu peremehe Matti Mägi sõnul on saavutatud tunnustus “natuke üle paisutatud”. “Paremaid kohti on olemas nii Eestis kui ka meil Saaremaal,” leidis ta. “Pealegi, minu osa on siin suhteliselt väike, palju väiksem kui mu poja Raul Mägi oma.”

Saja-aastane roogkatusega maja saab vajaliku elektrienergia päikesepaneelide abil.

“Algul oli plaan panna püsti tuulegeneraator, aga suurte puude tõttu oleks see liiga kõrge tulnud,” rääkis Matti Mägi. “Ja vaevalt et see müra ka külainimestele meeldinud oleks.”

Mägi sõnul pole ta poolteist aastat töötanud päikesepaneelidega rahul vaid ühel põhjusel: inimene läheb laisaks.

“Tasa teenivad need end umbes kümne aastaga, aga siis, kui koormus on küllaltki suur,” selgitas Mägi. Mäe talus töötavad päikesest saadud energial põrandaküte, ventilatsioon ja kodutehnika, samuti kasutatakse seda väikeses töökojas. “Praegu ma elektri eest maksma praktiliselt ei pea,” nentis Mägi.

Koduümbruse korras hoidmiseks kulub peremehe arvestuse järgi nädalas kaks päeva – üks päev läheb muruniitmiseks ja teine trimmerdamiseks.

Matti Mägi teab Mäe talu peremehi neli-viis põlve tagasi. “See talu on selle koha peal olnud kogu aeg ja loodetavasti ka jääb,” sõnas ta.

Lisaks Mäe talule said energiasäästliku kauni kodu auhinna korteriühistu Sepa 11 Valgas ja laste hoolekandeasutus Lootus Sillamäel.

President Ilvese sõnul on ilus kodu targalt tehtud kodu. Ilves tunnustas kodukaunistamise liikumist säästliku koduplaneerimise rõhutamise eest.

“Teame kõik neid suuri eramuid, mis ka suure rahaga ehitati ja mida nüüd on kallis pidada. Sellisele pillamisele anti inimeste poolt täpne hinnang, nimetades neid piirkondi “lollidemaaks”,” ütles president oma sõnavõtus. “Teie saate aga õpetada teistelegi, kuidas kaunis ja kokkuhoidlik koos käivad.”

Print Friendly, PDF & Email