
KODU HAKKAB SÄÄSTMA: Argo Kasemaa ja tema peagi kolmeaastaseks saav tütar Katre ootavad uue kodu valmimist pikisilmi.
Foto: Raul Vinni
Valguse tänaval on valmimas Saaremaa ehitusfirma Saare Erek energiasäästlik elementmaja, mis on Kuressaares esimene omataoline. Energiat säästva ja viie päevaga katuse alla saava maja tellis endale nutika säästuvalgusti leiutanud saarlane Argo Kasemaa.
Tallinna tehnikaülikooli teadur Argo Kasemaa on mandril elanud paarkümmend aastat. Nüüd on ta aga saarele naasmas, rohkem just kodusaarel, TTÜ Kuressaare kolledžis töötama asumas ja päris oma kodugi Kuressaarde seadmas. “Minu jaoks on tegemist kojutulekuga,” kinnitas ta.
Kasemaa uus kodu pole aga tavaliste killast. Nimelt hakati esmaspäeval Kuressaares Valguse tänaval paika panema Saare Ereki valmistatud elementmaja. Tegu on 150 m2 ja kahekorruselise eramuga, mille katusele paigaldatakse energiat tootvad päikesepaneelid.
Saare Ereki tegevjuhi Kaarel Väeri sõnutsi paigaldatakse majaelemendid eelnevalt rajatud vundamendile kraanaautoga loetud päevade jooksul. Kui elementide paigaldamisega tehti algust esmaspäeval, siis katuse alla peaks see saama sel reedel – siis on n-ö karp koos ja saab ülejäänud töödega jätkata.
Tegu on puitkonstruktsioonil põhineva majaga, mille seina-, vahelae- ja katuseelemendid on toodetud Saare Ereki majatehases.
Elementide tootmisel on kasutatud kõrgema kvaliteediga materjale, alustades tugevussorteeritud ja sertifitseeritud höövelmaterjaliga puidu poole pealt ja lõpetades parima Isoveri villaga soojustuse poolelt, märkis Väer.
Maja tellija ehk omanik Argo Kasemaa nentis, et tänapäeva mõistes peaks hoone paigutuma nn A-energiaklassi majade alla, kuid üdini passiivmaja see siiski pole. Ideele kolida just sellisesse majja tuli Kasemaa arhitekti kaudu, kelle algne visioon oli hoopis midagi muud. “Ehituse käigus leidsin endale aga toreda partneri Saare Ereki näol ja nii kukkus see maja veidi teistsugune välja,” muheles ta.
Kaarel Väer kinnitas, et koostöös Saare Erekiga on võimalik välja töötada just selline kodu, mida klient endale soovib. “Olgu selleks 100-ruutmeetrine ja ühekorruseline suvila, 150-ruutmeetrine ja kahekorruseline kodu või juba rohkem kui 200-ruutmeetrine suurem elamine – Ereki meestel on kõikidega kogemusi ning hätta ei jääda,” kinnitas ettevõtte juht. “Samuti ei pea muretsema millegi muu pärast maja ehitusel, kuna projekteerimise, vundamendi-planeerimistööd ja sisetööd saab kõik ühest firmast kätte.”
Hea töökorralduse ja planeeritud tootmise-paigaldusega on hinnad viidud Kaarel Väeri kinnitusel konkurentsivõimeliseks. Iga tellija saab konkreetse hinnapakkumise.
Saare Ereki mehed on sarnaseid maju püstitanud mitmes Skandinaavia riigis, kuid Kuressaares kerkib taoline maja esimest korda. Järgmiste töödena on ettevõttel järjekorras erinevad eramud Saaremaal, Mandri-Eestis ja Rootsis.
Argo Kasemaa on varem avalikkuse tähelepanu pälvinud näiteks Ajujahi äriideede konkursil osalemisega. Seda mõni aasta tagasi, kui elektroonikust Kasemaa töötas ühes oma venna, endise Saare maavanema Toomas Kasemaaga välja säästvad, nn nutikad leed-tänavavalgustid.
et meie andekad pojad -tütred lõpuks koju tagasi jõuavad. See elementmaja on imeilus ja tundub, et ka funktsionaalne! Kui palju selline võiks maksma minna, oleks huvitav teada?! Ka meie armas Saaremaa on ju suurepärane koht pisipere kasvatamiseks …. Küll on selline maja paljudele unistuseks, aga võib olla hoopis soovunelmaks, mida täita! Edu elementmaja lõpetamisel!
Puhas reklaamartikkel :) Lehe ja ehitusfirma omanikud ju samad.. :)
Reklaam või mitte, aga väga kasulik lugemine, ei teadnudki varem, et saaremaa ehitajaid säästlikke maju ehitavad. Siit võib nii mõnigi innustust saada
Kas pinnavette ehitatud vundament annab ka põrandakütte?
Kas viilkatusega säästumaja ka on? Maitseasi muidugi, aga mulle isiklikult “kingakarbid” ei sümpatiseeri.
ilmselt esimeste talvedega on katuselumi toas
nii ilus jutt aga tõest jääb puudu,võhiklik jutt pealegi…
Selliste säästumajade puhul saab ikka veidi norida ka. Kõigepealt liig suured klaaspinnad – pole head ei suvel ega talvel.
Siis valine laudis – hiljemalt 5- 8 aasta pärast näeb kole ning kulunud välja.
Kui on veel soojustagastusega ventilatsioon, siis sellega probleeme,või vähemalt hooldust jätkub. Kaasuvana süsteemi müra ning suht suur elektrienergiakulu.
kuule see on igati normaalne enda elamu eest hoolt kanda.. ykski asi ei ole igavene.. …ohah.. yleyldiselt ainult probleeme näha ja iriseda päevast päeva kommentaariumites …halleaaa