Käeslas vooliti notte (3)

SKULPTUUR VALMIB: Valdeko Tarkmees toetab end taiesele, mille kallal Maire Põldma töötab.  Foto: Tambet Allik

SKULPTUUR VALMIB: Valdeko Tarkmees toetab end taiesele, mille kallal Maire Põldma töötab.
Foto: Tambet Allik

Lääne-Saare vallas Käesla külas korraldati teist aastat järjest õppelaager, kus kolme päeva jooksul anti mootorsaagide abil mitmele kännule ja palgile uus nägu.

MTÜ Käesla Arenguselts juhatuse liige ja projektijuht Valdeko Tarkmees ütles Saarte Häälele, et laagrist võttis osa kümmekond huvilist. “Neid oli üle Saaremaa ja Muhumaani välja,” lisas Tarkmees. Juhendaja Maire Põldma, kelle õpetussõnade all skulptuurid kuju võtsid, oli aga kohale tulnud Hiiumaalt.

Tarkmehe sõnul valmis külaplatsil kõiksuguseid skulptuure. Kuna sel aastal tuli osalejatel nii-öelda toorikud ise kaasa võtta, said nad oma taiesed hiljem koju kaasa viia. Eelmise aasta laagris valminud puukujud kaunistavad aga siiani Käesla külaväljakut. Toona oli ka materjal korraldajate poolt.

“Tuleval aastal on kindel tahtmine uuesti kokku saada,” märkis Tarkmees. Ilmselt toimub laager jälle augustikuus.

Eriline energia

Seltsi esimees ja külavanem Maive Õispuu selgitas, et seni on õppelaagrid saanud toetust kohaliku omaalgatuse programmist, kuid järgmisel aastal seda enam ei küsita. “Otsustasime seltskonnaga, et järgmisel aastal raha enam ei küsi ja tuleme omaalgatuslikult kokku.”

Õispuu hinnangul oli toetus vajalik alustamiseks, kuid nüüd, kui laager on juba kaks aastat toimunud, saadakse edaspidi ise hakkama. “Alati võib meiega liituda, aga sama seltskond on ikka rivis,” lisas ta.

2014. aasta kevadvoorus toetati projekti “Pärandkultuuri jälgedes läbi puidu” 1174 euroga, projekti teine etapp sai sama aasta sügisvoorus 1999 eurot.

Õispuu sõnul on Käesla külaväljak kuidagi erilise miljöö ja energiaga koht ning igati sobiv paik loominguliseks tegevuseks. “Miks seda kodus teha ei saa, on sellepärast, et kodutööd vahivad iga nurga pealt vastu ja lihtsalt ei saa keskenduda,” rääkis Õispuu, miks on puuskulptuure hea teha just üheskoos õppelaagris. “Tekib selline sünergia teistega.”

14.–16. augustini kestnud laagris valmisid mitmed omanäolised ja erinevas suuruses kujud ja pingid. Maive Õispuu ise tegi näiteks mehekuju, mis nägi välja justkui kosilane, kui arvesse võtta, et eelmisel aastal tegi ta naisekuju. “Naise panin ma küla ristmikku, aga mehe panen oma koduväravasse,» naeris Õispuu.

Juhendaja Maire Põldmal valmis aga õõnsusest välja vaatav metssiga, kes piilub, kas katk on möödas. Põldma skulptuur jäi erinevalt teistest külaväljakut kaunistama. Laagriline Arvu Allikson voolis aga juba kodus valmis üle kahe meetri kõrguse skulptuuri, mis kujutab ema koos lapsega. Selle nimi on “Isaootus merelt”. Õispuu arvas, et nii mõnigi valminud kujudest, sealhulgas Alliksoni oma, võiks tegelikult kaunistada mereranda või mõnd sadamat. Selleks on huvilistel vaja meistritega ühendust võtta, lisas Õispuu.

Taaskasutuse idee

Lisaks õppelaagrile külastati projekti raames augusti esimesel poolel ka Varbola puupäevi. Õispuu sõnul saadi sealt nii inspiratsiooni kui ka teadmisi. “Mõlemal päeval olid seal võistlused, kus nägi tehnikat ja võtteid,” selgitas ta, lisades, et igaühel oli oma käekiri, millest sai õppida.

Õppelaagri korraldamise mõte on algusest peale olnud seotud ka taaskasutusega. Õispuu selgitas, et eesmärk on ära kasutada materjali, mis jääb maha metsafirmadest. “Sellest saab veel midagi väga huvitavat luua,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email