Pärituul omamaise viikingikultuuri purjedesse

Salme vald tähistas sooja ja sumeda augusti kättejõudmist taas vahva viikingikultuuri päevaga. Sedakorda oli ettevõtmine juba osalt kahepäevane ja neile, kes purjetamas käisid, isegi kolmepäevane.

Viikingitepäev, mille eestvedajad olid Salme vald ja Raudlaeva Maja MTÜ, oli määratud 1. augustile, ent juba eelmisel õhtul oli Salme sadamasse kontserdile tulijatele välja kuulutatud ka võistlus stiilseima/ajastukohaseima riietuse kandjale. Kiitus väikese konkursi eestvedajale Maire Sillaveele ja nendele osavõtjaile, tänu kellele sai õhtune tõrvikurongkäik väga kena.

Viikingipäeva n-ö päriselt sissejuhatav osa oli toimunud tegelikult veelgi varem, kuna meie inimeste kutsel külastas Eestit ja eeskätt just Salmet juunikuus Rootsi viikingilaev Stefnir. Loodame, et esimesele “viikingipääsukesele” järgnevad pea teisedki ja 1000-aastane vaikelu ses osas asendub usina toimetamisega.

Viikingipäeva väljapanekusse pääsesid meil tänavu traditsioonilise viikingilaeva ehituse tutvustus, milles toetuti nii Rootsi, Norra kui ka Taani eeskujudele ja ka Eesti randades leitud/ehitatud näidetele. Lisaks põhjalikule kronoloogiale, laevade ehituslugudele ja laevapuusepakunstile olid sel korral väljas ka need saagad, mis on viimasel 40 aastal eesti keelde jõudnud.

Siit edasi hõlmasid me teemad aga ajastutruusid tööriistu ja relvi. Viimaseid näitasid ette ja lasid ka huvilistel endil “käsi mustaks” teha Karmo Kiilmann ja Hardi Lipand.

Et raud, rauast relvad ja “rauast” mehed ka tänapäeval atraktiivne teema on, sai kinnitust viikingipäeva õhtupoolikul, mil tegid oma etteaste Eesti ajaloolise mõõgavõitluse liidu poisid. Poisid rääkisid üksipulgi lahti, mida üks või teine võitleja kannab, mis ajastut ta esindab ja samuti väga liigutavalt sellest, millise mõõgani ehk siis millise mõõga sepistamiseni keegi neist kord välja jõuda plaanib.

Kuna viikingilaevade materjal on puit ja eeskätt tamme- ja männipuit, pöördusime mõõga-, kirve- ja odatantsu järel rahulikuma töö, palgilõhestamise juurde. Mõnusa ja rahuliku puu-ehituse meeleolu lõpetuseks pakkusime võimaluse ka väiksematele laevajüngritele – männikoorest laevukesi meisterdada. Ja kuna ükski traditsiooniline purjelaev ei sõida köite ja neid hoidvate sõlmedeta, siis lõppakordiks tegime vana hea sõlmede tegemise töötoa.

Me ühist viikingi- ja pärismuspäeva jäi pilkasesse augustiöösse juhatama kuulsa taani režissööri Nicolas Refni võimas filmilugu “Valhalla rising” (2009). Oli hea kakspäev ja hea lõpetamine!

Suur tänu lahke vastuvõtu eest ja peatsete uute kohtumisteni viikingite põnevas maailmas!

Ilmar Tamm ja Karmo Kiilmann,
Raudlaeva Maja MTÜ

Print Friendly, PDF & Email