150 aastat ilmavaatlusi Vilsandil (1)

SÜMBIOOS: Tuletorn ja ilmajaam on läbi ajaloo omavahel seotud olnud. Pildil on Vilsandi tuletorn 1905. aastal. Foto: Saaremaa Muuseum

SÜMBIOOS: Tuletorn ja ilmajaam on läbi ajaloo omavahel seotud olnud. Pildil on Vilsandi tuletorn 1905. aastal.
Foto: Saaremaa Muuseum

Vilsandil on aegade jooksul tehtud mitmesuguseid uuringuid ja vaatlusi, kuid vanimaks vaatlustegevuseks saarel tuleb lugeda ilmavaatlust. Seda on tehtud regulaarselt alates 1865. aastast ja tänavu võime seega tähistada ilmajaama 150. sünnipäeva.

Venemaal hakati ilma silmas pidama 17. sajandi keskpaigas tsaar Aleksei Mihhailovitši käsul. Vaatluskoht oli otse võimu südames – Moskva Kremlis. 1722. aastal alustati Peeter I korraldusel vaatlusi Peterburis.

Kulus veel terve sajand, enne kui 1822. aastal tehti esimesed meteoroloogilised vaatlused Tartus. Tublisti hiljem, 2. detsembril 1865, algasid regulaarsed vaatlused. Seda daatumit loetakse ka Tartu meteoroloogiaobservatooriumi tegevuse alguseks.

Vilsandi vanim säilinud ilmavaatlusraamat on ajavahemikust 31. august 1865 kuni 31. detsember 1870. Vaatluskoht oli tuletorni juures. Loogiliselt õige koht, sest tuletorn oli ju ainuke riiklik institutsioon saarel, kui piirivalve välja arvata.

 

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email