AJAKAJA: Tervelt ja turvaliselt tagasi? (6)

Suvi on eestlaste jaoks saanud aktiivseks reisimise ajaks. Kes läheb Türki, kes Prantsusmaale, kes kuskile mujale. Mõni hulljulge mu tutvusringkonnast läheb isegi Liibanoni. Mitte küll puhkama, vaid tööd tegema. Aga tänases Eestis on võimalik sellinegi reis.

Neljapäeval on valitsuses päevakorral ühe eesti mehe Türgi reisi juhtum – mees haigestus raskelt ja vaatamata sellele, et tal oli kindlustus tehtud, sellest ei piisanud, et raske tõve ravi eest Türgi haiglas maksta.

See ei ole esimene kord, kus eesti inimene taolisesse olukorda satub. Lähiminevikus on mõned juhtumid mu mäletamist mööda ka avalikkuse ette tulnud. Neid olukordi aga, kus avalikku tähelepanu ei ole tekkinud, on kindlasti rohkem.

Nüüd siis on täbarast olukorrast välja tulemiseks saadetud taotlus riigilt toetuse saamiseks ja eks paista, mis lahendus sealt tuleb. Loodame parimat. Selline olukord sunnib aga ikka ja jälle mõtlema, kui palju me enne reisile minekut võimalike riskidega arvestame. Targad ja ettenägelikud on teinud kindlustuse. Kuid kui mitu korda olen ma ka ise reisinud kindlustuseta ja mitte koonerdamise pärast – lihtsalt pole meeles olnud –, on selles kontekstis tõsine järelemõtlemise koht.

Euroopa Liidu kodanikul on ravi saamine EL-i riikides elementaarne, sest kehtivad samad ravikindlustuse reeglid, mis kohalikele. Aga kas meil on reisile minnes olnud meeles võtta haigekassast kaasa ravikindlustuse kaart? Meie tervise- ja kindlustatuse info meie e-riigi portaalis pole ju teistes riikides nähtav. Ja kas me oleme arvestanud sellega, et omaosalus tuleb ju ikka ja igal pool ise maksta. Olgu öeldud, et vanas Euroopas on need summad oluliselt suuremad kui Eestis.

Mõnes riigis – kasvõi näiteks Türgis – võib raviarve kasvada kohalikus kontekstis lausa müstiliseks ja iga kord ei õnnestu ka kaubelda nii, nagu see kõnealuses juhtumis õnneks võimalik oli.
Mis on selle loo moraal? Tulge kõik tervelt ja turvaliselt tagasi, kui te maailma hulkuma lähete! Juba enne reisi aga olge valmis ette tulla võivateks ootamatusteks. Siis on hiljem lihtsam olukordi klaarida ja eluga hakkama saada. Haigeks ei taha jääda keegi, aga haigused tulevad reeglina mitte tellimise peale, vaid ikka ootamatult ja kõige ebasobivamal ajal. Sestap võtke aega ja külastage haigekassat, mõelge võimaluste peale ja olge terved!

Print Friendly, PDF & Email