Ülikoolid kavandavad saarel uut koostöövormi

Juuli lõpus Abrukal toimunud SA Ülikoolide Keskus Saaremaal (ÜKS) juhatuse ja nõukogu koosolekul langetati põhimõtteline otsus, et selle aasta lõpuks lõpetab asutus oma tegevuse praegusel kujul.

ÜKS-i tegevjuhi Maie Meiuse sõnul olid Abruka koosolekul osalenud juhatuse ja nõukogu liikmed enam-vähem üksmeelel, et praeguseks on ülikoolide ja Saare maakonna koostöö juriidiline vorm aegunud. “Seepärast langetatigi otsus, et hiljemalt selle aasta lõpuks lõpetab ülikoolide keskus oma tegevuse sihtasutusena,” ütles ta.

Samas lisas Meius, et koostööd ülikoolide ja Saare maakonna vahel jätkatakse kõikides valdkondades, mida ÜKS on seni juhtinud ja koordineerinud. “Selleks hakatakse välja töötama palju tõhusamaid tegevusvorme,” rääkis ta. “Näiteks on juba praegu ettevalmistamisel koostöökokkulepe väärikate ülikooli tegevuse jätkamiseks Saaremaal.

Põhjalikumad arutelud ülikoolide ja Saare maakonna palju tõhusamate koostöövormide üle algavad aga sügisel.”

Saare maavanem Kaido Kaasik kinnitas, et ülikoolide keskust ei kavatse keegi likvideerida. “Abrukal käidi välja vaid mõte, et keskuse tegevusvormi tuleks lihtsustada, sest sihtasutuse vorm on liiga keeruline ja kohmakas,” selgitas ta. “Näiteks peavad sihtasutusel olema nõukogu ja juhatus, mille koosseis aja jooksul pidevalt muutub. Kõik muudatused tuleb aga kanda registritesse ja selle eest tuleb maksta.”

Maavanema sõnul pole ses küsimuses praegu veel midagi paika pandud. “Leidsime, et kuna suvepuhkuste aeg veel kestab, siis võtame aja veidikeseks maha ja kui sügisel tööle naaseme, arutame seda küsimust edasi,” ütles ta.

Kaido Kaasik lisas, et vähemalt Saare maavalitsus on koostöö jätkamisest ülikoolidega igati huvitatud. “Kui lugeda tähelepanelikult näiteks Euroopa Liidu tegevusstrateegiat, siis seal rõhutatakse pidevalt, et teaduslik uurimistöö peaks olema tihedalt seotud igapäevaelu praktikaga,” rääkis ta. “See tähendab aga, et taotluste rahastamisel peavad ka ülikoolid näitama ettevõtete kaasatust oma teadustegevusse. Siit tuleneb ka kõrgkoolide suurem huvi teha koostööd meie ettevõtetega ja just seda meie jaoks väga positiivset asjaolu me tahaksimegi oma maakonna arendamisel igati ära kasutada.”

SA ÜKS loodi 1997. aasta septembris ja selle asutamislepingu allkirjastasid toonase Tallinna pedagoogikaülikooli (praegu Tallinna ülikool), Tartu ülikooli, Eesti põllumajandusülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Soomes asuva Turu ülikooli esindajad. Aastatel 1993–1997 tegutses Saaremaal Turu ülikooli filiaal.

Print Friendly, PDF & Email