Sõnajala õunaaia rajamine Ansekülla edeneb kenasti (1)

Ansekülla kahele hektarile plaanitud õunaaia rajamine on täies hoos. Sõrve Õun OÜ juhatuse liikme Mikk Sõnajala sõnutsi kulgeb kõik plaanipäraselt. Praeguseks on tehtud juba hulk ettevalmistavaid töid. Maa on sõnnikuga väetatud, haljasväetiseks on külvatud valget mesikat, kraavid on puhastatud ja õunapuude istikud tellitud.

Parasjagu on Mikk Sõnajala sõnul käsil planeeritava õunaaia piirdeaia rajamine ja ühe kraavi süvendamine. Tööd jagub. “Enne õunapuude istutamist oktoobris on vaja mesikas sisse künda, maa silendada ja teha veel mõned ettevalmistavad tööd,” täpsustas noor aiandusettevõtja. Muu hulgas tuleb istutusmaa näiteks ka kividest puhastada.

Varem on Mikk Sõnajalg Saarte Häälele rääkinud, et sel sügisel istutatakse 1300–1400 õunapuud. Õunaaeda valiti Eesti tingimustes kõige paremini kasvavad sordid, mis on haigus- ja ilmastikukindlad ning hea maitsega. Sõnajala sõnul on erinevaid õunasorte neli, ent milliste sortidega täpsemalt tegemist, ta veel avaldada ei soovinud.

Sõnajalg rääkis, et lisaks lauaõunte kasvatamisele plaanivad nad edaspidi hakata valmistama õunamahla ja -moosi. See on aga pigem tuleviku ettevõtmine, sest õunapuud hakkavad saaki andma alles viie aasta pärast. Toodangut tahetakse müüa eelkõige suurte jaekaubandusettevõtete kaudu.

Anseküla õunaaed rajatakse Mikk Sõnajala ettevõtjast isa Oleg Sõnajala 6 ha suurusele maatükile, mille pealt tehti varem müügiks heina, kuid mis on pikemat aega seisnud kasutuseta. Hakanud jõude seisvale maale rakendust otsima, jõuti teadlaste abiga järeldusele, et kõige mõistlikum variant on rajada õunapuuistandus.

Print Friendly, PDF & Email