Puuetega inimesed said lõpuks vajaliku invabussi

UUS BUSS: Veronika Allas ja Kalle Laanet näitavad, kuidas töötab invatõstuk. Foto: Anni Viskus

UUS BUSS: Veronika Allas ja Kalle Laanet näitavad, kuidas töötab invatõstuk.
Foto: Anni Viskus

Esmaspäeva hilisõhtul jõudis Kuressaarde Saaremaa puuetega inimeste koja uus invabuss, millega hakatakse sõidutama liikumispuudega inimesi.

Koja juhataja Veronika Allase sõnul pole kojal varem oma bussi olnud. “Bussi kõige tähtsam osa on invatõstuk. Vahel kasutatakse kaldteed, kuid invatõstuk on just sellepärast hea, et ratastooli-inimene saab selle abil bussi ka omal jõul. Kuna tõstuk suudab tõsta kuni 300 kilogrammi, saavad vajadusel sõidukile tulla ka abistajad. Abi võib invaliidil vaja minna siis, kui on aeg ratastool bussis ilusti paika panna ja turvalisuse huvides rihmadega kinnitada. Samuti saab vajadusel kõik istmed bussist välja võtta,” seletas ta.

Allase sõnutsi ei ole buss veel lõplikult valmis, sest puuduvad trepironija ja ühiskasutatav ratastool. “Neid saaks vajadusel kaasa võtta. See on meil juba järgmine samm,” ütles ta.

Uue bussi hankimiseks kulus 35 000 eurot. Raha saadi riigi eraldatud regionaalsetest investeeringutest. Bussiostu rahaga majandas riigikogulane Kalle Laanet. “Just tänu riigi ja eraettevõtete koostööle on see buss meieni jõudnud. Elu on näidanud, et selliseid investeeringuid on kindlasti vaja teha. Palusin näiteks Silberauto AS-i juhatuse esimeest Väino Kaldoja, et kas on kuidagi võimalik riigi eraldatud raha eest teha bussi sisu, ja õnneks olid kõik eraettevõtjad vastutulelikud,” rääkis Laanet.

Allase sõnul on vajalike vahendite jaoks raha saamine väga raske. “Väga palju tehakse selliseid pehmeid projekte ehk konverentse, kus arutatakse igasuguseid asju ja ollakse koos. Tegelikult on puuetega inimestel palju rohkem vaja igapäevaeluks vajalikke asju, kui seda mõnda tassi kohvi, mis nad koosistumisel tasuta saavad. See on ime, et me bussi jaoks raha saime,” lausus Veronika Allas.

Uue bussiga on plaan hakata puudega inimestele transporditeenust pakkuma kõikjal Saaremaal. “Meil algabki septembris uus projekt, kus proovime hakata looma ühist võrgustikku puudega inimestele transporditeenuste pakkumiseks. Praegu on kõik killustatud,” rääkis Allas. “Võiks ikkagi teha koostööd, sest terves maakonnas transporditeenuse pakkumist ei saa üles ehitada vaid ühele uuele bussile. See, et meie teenuseid on vaja, on kindel, sest kui me vaatame ühistransporti, siis läheb puuetega inimesel keeruliseks. Kui juba lapsevankriga ei ole võimalik mugavalt bussi siseneda, siis ratastooliga on veel raskem. Ratastoolis inimesed võivad olla väga iseseisvad ja aktiivsed ühiskonnaliikmed, kes tahavad samuti elada loomulikku igapäevast elu. Siin tulemegi meie appi.”

Selle aasta lõpus on Saaremaa puuetega inimeste kojal plaan sõita Saaremaa valdadesse, et inimesed näeksid oma silmaga, milline nende buss on. “Keegi ei taha ju põrsast kotis osta, võime küll maa ja ilma kokku rääkida, aga parem on ikka näidata, mis meil pakkuda on,” ütles Veronika Allas.

Print Friendly, PDF & Email