Katk tuleb? (15)

Merega ümbritsetud Saaremaal ei ole seakatku seni veel diagnoositud. Möödunud nädalavahetusel jõudis aga Kuressaarde kogus mahesealiha, mis pärit mandril asuvast nakatunud farmist.

Seekord said ametnikud õigel ajal jaole ja liha hävitati. Probleem jääb aga aastateks üles.

Katk võib levida talvel üle jää tulevate metssigadega. Välistada ei saa võimalust, et mandril sugulastel külas käinu toob oma jalatsitega nakkuse kaasa. Sügisel algav lindude ränne tähendab seda, et kõik need sajad tuhanded tiivulised on võimalikud nakkusallikad.

Kuigi inimestele katk külge ei hakka, tähendaks selle levimine saarele suurt majanduslikku kahju siinsetele seakasvatajatele. Pole välistatud, et tõusta võib ka sealiha hind.

Kuid igal halval asjal olevat ka head küljed. Võib-olla sunnib katkuhirm lõpuks jahimehi vähendama metssigade arvukust, kelle sigaduste all kannatavad inimesed maal ja isegi linnas.

Katku vältimisel on aga kõige olulisem ikkagi inimeste hoolsus. Kui suurfarmid suudavad oma territooriumi puhtana hoida, siis loodus suudab metsas toimuvat ehk ise reguleerida. Vahest siiski mitte nii kiiresti, kui inimesed seda sooviksid.

Print Friendly, PDF & Email