Eri Klas: siia ma tahaksin jäädagi

LAULUD NÜÜD LÄHEVAD: Ühe pere lapsed (vasakult) Anu Kaljuste (Mereäär), Meelis Mereäär Võlla Kaljult, Irena Tarvis Linnuse Vaarikalt. Akordioniga Mihkel Mereäär Pädaste Koplilt. Foto: Aare Laine

LAULUD NÜÜD LÄHEVAD: Ühe pere lapsed (vasakult) Anu Kaljuste (Mereäär), Meelis Mereäär Võlla Kaljult, Irena Tarvis Linnuse Vaarikalt. Akordioniga Mihkel Mereäär Pädaste Koplilt.
Foto: Aare Laine

Enam kui kolmetunnisele kontserdile “Muhulastelt muhulastele” laupäeval Liiva staadionil kaasa elanud Eri Klas sõnas pärast lõpulugu Saarte Häälele, et siia ma tahaksin jäädagi.

 

“See on fantastiline, mis siin toimus. Ma olen kõrvust tõstetud. Kui palju toredat muusikat! Ma mõtlesin enne, et Muhu saar on kirjanike saar. Esimene muhulane, keda tundsin, oli kirjanik Juhan Smuul, ta oli tõesti suur muhulane,” oli Eri Klas muhulastest vaimustuses.

Maestrole oli see kolmas kord muhulaste ettevõtmistest osa saada. Esmakordselt külastas Eri Klas Muhu saart Emil Laansoo ansambli koosseisus, teist korda viibis ta Muhus muusik Villu Veski kutsel Juu Jääbi festivalil.

“Nüüd olen ma kolmandat korda Muhus. Tahtsin väga siia tulla, sest üks minu lähemaid sõpru ja mõttekaaslasi on Ivo Linna,” andis Eri Klas teada.

Linnuse küla Laasu talu peremees, muhumustrilises särgis Ivo Linna oligi see mees, kes kogu kontserti ohjes hoidis. Tema juhatas ansambli Helios saatel kontserdi ka sisse.

Seejärel astusid rohkearvulise publiku ette Keili ja Mari-Liis. Mõlemad on sündinud ja kasvanud Orissaare vallas, aga ikkagi muhulaste tütardena. Keili vanavanemad on pärit Kallaste Aru-Mihklilt ja Mari-Liisi vanavanemad Lõetsa Tähvenalt.

Üllatusi jagus kontserdil üksjagu. Tõsised mehed ansamblist Muhu Virtuoosid esitasid põhiliselt enda loodud laule. Trios mängisid ja laulsid Peeter Dudnik Lõetsa küla Matsi talust, Indrek Vapper Suuremõisa Kõuelt ja Märt Lehto Suuremõisa küla Antsu-Jaani talust. Juba sel laupäeval näevad muhulased ja saare külalised virtuoose laulmas ja mängimas Lõunaranna sadamas.

Mõnusaid vahelugusid pajatasid Irena Tarvis ja Anu Kaljuste.

Teada-tuntud lauljaist astus seekord solistina publiku ette Merle Lilje, kes on viimasel ajal esinenud koos Toivo Asmeriga. Ennekõike on Merle aga endale nime teinud ansamblis Laine. Temagi on nüüd pooleldi muhulane, Rässa küla Juula talu perenaine.

Ansambli Meeleand koosseisus on kaks pärismuhulast ja üks talvemuhulane. Meelis Mereäär ja Leena Peegel (Mereäär) on õde-venda. Kodune koht on neil Võlla Kalju. Andres Anton tuli Muhusse kooli juhatama, sestap teda ka talvemuhulaseks kutsutakse.

Reinmetsa pereansamblis musitseeris viis liiget: isa Tõnu Reinmets Hellamaa Tihuselt, ema Evi (neiupõlves Alt) Linnuse Aasalt ning lapsed Lilian, Alari ja Lisell on küll Orissaares kasvanud, aga see pole nende muhulaseks olemist põrmugi vähendanud.

Saksofonimängija Villu Veski Hellamaa Veskimäelt ja Ants Oidekivi sama küla Mesipuu talust tulid seekord lavale koos. Musitseerimine läks neil suurepäraselt. Pärast esimest lugu ütles Türil mitut muusikakollektiivi juhatav Ants Oidekivi, et tal oli laval maailmakuulsa muusiku kõrval uhke lihtsalt seistagi.

Duett lõpetas lauluga “Kui on meri hülgehall” Muhus filmitud kultusfilmist “Siin me oleme”. Ants Oidekivi hääl kõlas mehiselt. Villu Veski oma saksofoniga oli sõiduvees nagu alati.

Muhu noored Kaia Oidekivi ja Liina Vokk olid vist esmakordselt nii suure publiku ees laulmas. Esinemine kukkus neil kenasti välja.

Ott Lepland, pooleldi hiidlane, pooleldi muhulane, pani oma võimsa häälega publiku tardunult kuulama. “Muhusse on alati hea tulla. Täna käisin oma isatalus. Isa tuli ka kontserdile ja ka minu noorem õde on publiku hulgas,” rääkis laulja. Oti juured on Liiva Akil, kus elas tema vanaisa.

Pädaste Kopli Mihkel Mereäär, tuntud akordionist, esitas seekord ka kaks soolopala. Ilma pillita ta lavale ei tulnud. Akordionil saatis ta veel mitut lauljat ja kontserdi lõpus nn ühendkoori, kui kõlasid “Väike Muhu” ja “Armas Muhu”.

Muhu valla kultuurijuht Anneli Tamm oli rahul. Kõik õnnestus. Piletitulu läheb Hellamaa laululava ehitamiseks. Seal peetakse 2017. aastal väikesaarte laulupidu.

 

Print Friendly, PDF & Email